Pierwsza grupa ukraińskich pilotów ukończyła program szkoleniowy w zakresie obsługi myśliwców F-16 Fighting Falcon w USA

Autor: Mirosłw Trinko | 24.05.2024, 09:19
Pierwsza grupa ukraińskich pilotów ukończyła program szkoleniowy w zakresie obsługi myśliwców F-16 Fighting Falcon w USA

Pierwsza grupa ukraińskich pilotów przeszła w USA szkolenie na myśliwcach F-16 Fighting Falcon.

Co wiadomo

Informacją podzieliło się Politico, powołując się na słowa przedstawiciela US Air National Guard Erin Hannigan. Piloci zostali przeszkoleni w 162. bazie Gwardii Narodowej w Tucson w Arizonie. Ze względów bezpieczeństwa Hannigan nie podała liczby absolwentów ani dokładnej daty ukończenia szkolenia. Wiadomo jedynie, że piloci udali się teraz do Europy na dodatkowe szkolenie.

Przy okazji, Ukraina ma otrzymać ponad 60 samolotów F-16. Zostaną one przekazane przez Norwegię, Danię, Holandię i Belgię. Pierwsze dostawy samolotów rozpoczną się wczesnym latem.

Dla tych, którzy nie wiedzą

F-16 Fighting Falcon to myśliwiec wielozadaniowy czwartej generacji opracowany przez amerykańską firmę General Dynamics (obecnie Lockheed Martin). Samolot po raz pierwszy wzbił się w powietrze w 1974 roku i od tego czasu stał się jednym z najbardziej popularnych i odnoszących sukcesy myśliwców na świecie. F-16 jest bardzo zwrotny. Może osiągać prędkość ponad 2000 km/h i wykonywać szeroki zakres misji bojowych, w tym walkę powietrzną, ataki naziemne i rozpoznanie. Samolot jest wyposażony w nowoczesne radary, systemy kierowania ogniem i może przenosić różne rodzaje uzbrojenia: pociski rakietowe powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, bomby i bomby kierowane. F-16 jest w służbie w ponad 25 krajach.

Źródło: Politico