Stany Zjednoczone wciąż rozważają udzielenie Ukrainie pozwolenia na użycie amerykańskiej broni przeciwko Rosji

Autor: Mykhailo Stoliar | 24.05.2024, 10:13
Stany Zjednoczone wciąż rozważają udzielenie Ukrainie pozwolenia na użycie amerykańskiej broni przeciwko Rosji

Wcześniej Stany Zjednoczone zakazały Ukrainie atakowania celów w Rosji za pomocą amerykańskiej broni, ale trwają dyskusje między urzędnikami w Waszyngtonie, aby umożliwić Ukrainie obronę przed wrogiem.

Co wiadomo

New York Times doniósł w czwartek, że amerykańscy urzędnicy dyskutują nad anulowaniem tej zasady, która zdaniem Ukrainy poważnie utrudnia jej zdolność do obrony.

Prawdopodobnie nastąpiło to po rozpoczęciu przez Rosję nowej ofensywy w sektorze Charkowa. Ukraina została zmuszona do obserwowania, jak Rosjanie gromadzą broń na granicy, ponieważ nie posiadała broni niezbędnej do przeprowadzenia uderzenia wyprzedzającego. Ukraina czasami używała tylko dronów spoza USA.

The Times poinformował, że propozycja ta jest nadal dyskutowana i nie została jeszcze formalnie zaproponowana prezydentowi Joe Bidenowi. Analitycy twierdzą, że zmiana polityki może dać Ukrainie decydującą przewagę w walce z Rosją.

Pociski M142 HIMARS MLRS i ATACMS

Nawiasem mówiąc, niektórzy sojusznicy USA, tacy jak Wielka Brytania, znieśli już ograniczenia dotyczące używania ich broni do uderzania w cele w Rosji. Istnieją jednak obawy, że Rosja mogłaby odpowiedzieć na takie kroki, na przykład uderzając w Stany Zjednoczone lub jednego z ich sojuszników, co doprowadziłoby do wojny nuklearnej.

Ukraina wielokrotnie ignorowała ostrzeżenia USA dotyczące potencjalnej eskalacji konfliktu, atakując Krym, który jest tymczasowo okupowany przez Rosję, lub wystrzeliwując drony, które latały w głąb Rosji. Jednak Rosjanie nie odpowiedzieli na te ruchy eskalacją na dużą skalę, więc być może to przekona USA do autoryzacji uderzenia na Rosję.

Źródło: The New York Times