SpaceX chce wykonać czwarty lot testowy statku Starship na początku lata

Autor: Maksim Panasovskyi | 24.05.2024, 21:09
SpaceX chce wykonać czwarty lot testowy statku Starship na początku lata

SpaceX spróbuje wysłać system rakietowy Starship z powrotem w kosmos za mniej niż półtora tygodnia. Amerykańska firma ogłosiła już planowaną datę startu, choć nie otrzymała jeszcze pozwolenia od władz.

Co wiadomo

SpaceX zamierza wysłać Starship w kosmos 5 czerwca 2024 roku. Lot ten będzie czwartym dla statku kosmicznego. Poprzednia misja testowa odbyła się w marcu tego roku. Wtedy firma była w stanie przeprowadzić kilka testów, ale połączenie ze statkiem kosmicznym zostało utracone, gdy zszedł on nad Ocean Indyjski.

Amerykańska firma lotnicza była w stanie sprawdzić przedziały ładunkowe i przeprowadzić test transferu paliwa, gdy Starship był w kosmosie. Warto zauważyć, że oba testy, które miały miejsce w 2023 roku, zakończyły się eksplozjami jeszcze w ziemskiej atmosferze.

Starship składa się ze statku kosmicznego o tej samej nazwie i rakiety Super Heavy. Całkowita wysokość systemu rakietowego wynosi ponad 120 metrów. Statek weźmie udział w misjach mających na celu dostarczenie ludzi na Księżyc i Marsa. W szczególności w nadchodzących latach odbędzie się misja Artemis III, w ramach której ludzie z USA powrócą na powierzchnię Księżyca po raz pierwszy od czasu programu Apollo.

W ramach kolejnej misji Starship wystartuje z kosmodromu w Teksasie i po zakończeniu lotu zatonie w oceanie. Podczas testu SpaceX zamierza podkreślić możliwość powrotu statku kosmicznego i pierwszego stopnia rakiety nośnej na Ziemię.

Źródło: SpaceX