Stany Zjednoczone wysłały do Wielkiej Brytanii cztery bombowce nuklearne B-52H Stratofortress

Autor: Maksim Panasovskyi | 24.05.2024, 22:55
Stany Zjednoczone wysłały do Wielkiej Brytanii cztery bombowce nuklearne B-52H Stratofortress

Cztery samoloty lotnictwa strategicznego US Air Force wylądowały w Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone wysłały do Wielkiej Brytanii kwartet B-52H Stratofortress.

Co wiadomo

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wysłały cztery bombowce zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych do brytyjskiej bazy Royal Air Force Base Fairford. Samoloty wezmą udział w operacjach Bomber Task Force Europe 24-3.

Wydarzenia takie jak to pozwalają siłom USA trenować z sojusznikami i partnerami w celu poprawy wspólnego zrozumienia, zaufania i interoperacyjności. Rozmieszczenie B-52H Stratofortress w Europie ma na celu wzmocnienie więzi transatlantyckich między Stanami Zjednoczonymi a europejskimi sojusznikami.

B-52H Stratofortress to bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu. Samolot został opracowany przez Boeinga i jest obecnie najnowszą wersją B-52.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych modernizują ten bombowiec strategiczny. Kolejna modyfikacja otrzyma nowe silniki produkowane przez Rolls-Royce'a oraz radar i zostanie oznaczona jako B-52J. W ciągu najbliższych dziesięcioleci Siły Powietrzne USA chcą mieć w służbie 50 samolotów B-52J Stratofortress i 100 B-21 Raider nowej generacji.

Źródło: NATO