USA zwiększą liczbę myśliwców testowych piątej generacji F-35 Lightning II

Autor: Maksim Panasovskyi | 24.05.2024, 23:27
USA zwiększą liczbę myśliwców testowych piątej generacji F-35 Lightning II

W 2024 r. Stany Zjednoczone będą miały sześć myśliwców piątej generacji F-35 Lightning II w fazie testów rozwojowych. W przyszłym roku USA zamierzają zwiększyć liczbę samolotów o jedną trzecią.

Co wiadomo

Zgodnie z ustawą o autoryzacji obrony narodowej na 2025 r. liczba myśliwców testowych F-35 Lightning II piątej generacji zostanie zwiększona do dziewięciu jednostek. Odpowiednia wersja ustawy została przyjęta przez House Armed Services Committee na początku tego tygodnia.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i Lockheed Martin realizują już zakrojony na szeroką skalę program testowy dla F-35. Obciążenie myśliwców piątej generacji wzrośnie ze względu na dążenie Departamentu Obrony USA do zakończenia testów aktualizacji oprogramowania i sprzętu Technology Refresh 3. Zaraz potem rozpoczną się testy ponad 80 ulepszeń, w tym aktualizacji Block 4.

Warto zauważyć, że poprawka zaproponowana przez członka Izby Reprezentantów Roba Wittmana (Rob Wittman) zapewni amerykańskiemu wojsku większą elastyczność. Oprócz F-35A dla Sił Powietrznych USA, testy obejmą F-35B krótkiego startu i pionowego lądowania, a także F-35C, który jest przeznaczony do lądowania na lotniskowcach.

Poprawka była kolejnym sposobem na przyspieszenie rozwoju programu F-35, który boryka się z opóźnieniami. Technology Refresh 3 ma problemy z oprogramowaniem i produkcją kluczowych części. Government Accountability Office stwierdziło wcześniej, że eksperci ds. testów doszli do wniosku, że oprogramowanie pozostaje niestabilne.

Departament Obrony USA nie zaakceptował F-35 w konfiguracji Technology Refresh 3 od prawie roku. Nieujawniona liczba myśliwców piątej generacji pozostaje w fabrykach Lockheed Martin. Jednocześnie Government Accountability Office stwierdziło, że firma może nie mieć wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie samolotów, jeśli dostawy nie zostaną wznowione.

Przedstawiciele Lockheed Martin powiedzieli, że testy ostatecznej wersji Technology Refresh 3 są już w toku. Firma ma nadzieję, że samoloty będą działać wystarczająco dobrze, aby dostawy zostały wznowione w trzecim kwartale tego roku. Jednak nawet wtedy myśliwce nie będą gotowe do walki najwcześniej w 2025 roku.

Źródło: Defence News