Legendarny USS Harder, okręt podwodny z czasów II wojny światowej, został odnaleziony na dnie Morza Południowochińskiego

Autor: Mykhailo Stoliar | 25.05.2024, 07:40
Legendarny USS Harder, okręt podwodny z czasów II wojny światowej, został odnaleziony na dnie Morza Południowochińskiego

Naukowcy twierdzą, że odnaleźli miejsce spoczynku jednego z najsłynniejszych okrętów II wojny światowej: USS Harder.

Co wiadomo

Dowództwo Historii i Dziedzictwa Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (NHHC) potwierdziło odkrycie w czwartek, 23 maja, powołując się na dane zebrane przez projekt Lost 52, który ma na celu odnalezienie wszystkich 52 amerykańskich okrętów podwodnych zatopionych podczas wojny.

Według NHHC, okręt podwodny został znaleziony na głębokości ponad 900 metrów pod wodą na dnie Morza Południowochińskiego. Statek jest prawie nienaruszony, z wyjątkiem sterówki.

"Identyfikacja okrętów podwodnych może być trudna ze względu na ich konstrukcję, ale doskonały stan zachowania miejsca i jakość danych zebranych przez Lost 52 pozwoliły NHHC potwierdzić tożsamość wraku jako Harder" - powiedział NHHC w oświadczeniu.

W poszukiwaniach wykorzystano zaawansowaną fotogrametrię i robotykę podwodną, aby zlokalizować i uchwycić oszałamiające obrazy USS Harder, który został zatopiony przez Japonię u wybrzeży Filipin w 1944 roku.

Na pokładzie legendarnego okrętu znajdowało się 79 żołnierzy, w tym słynny dowódca Samuel Daly. Według NHHC, podczas jednego patrolu Harder zatopił trzy niszczyciele wroga. Okręt poszukiwał nowych celów wraz ze swoją siostrzaną jednostką, USS Hake, w pobliżu zatoki Dasol na północy Filipin. Para rozpoczęła polowanie na dwa japońskie okręty. Harder wystrzelił trzy torpedy, zanim padł ofiarą serii trafień okrętów podwodnych.

Źródło: Business Insider