Francja może wyprodukować 100 pojazdów opancerzonych Bastion dla Ukrainy

Autor: Mykhailo Stoliar | 25.05.2024, 07:55
Francja może wyprodukować 100 pojazdów opancerzonych Bastion dla Ukrainy

Francja potwierdziła, że 100 pojazdów opancerzonych Bastion, opracowanych przez Arquus, może zostać wyprodukowanych dla Ukrainy.

Co wiadomo

Dyrektor generalny Arquus, Emmanuel Levacher, powiedział, że firma produkuje obecnie tylko 11 pojazdów opancerzonych Bastion. Dodał również, że na Ukrainę może zostać zamówionych dodatkowych 100 pojazdów opancerzonych.

Wcześniej, w kwietniu 2023 roku, ogłoszono, że Ukraina otrzyma Bastion, ale realizacja planów została opóźniona z powodu różnych okoliczności, w tym braku niezbędnej umowy między Francją a Ukrainą. Tymczasem dostarczenie podobnych pojazdów Armenii wywołało pewne napięcia wśród przedstawicieli francuskiego rządu. Następnie te pojazdy opancerzone zostały wycofane, a Francja podkreśliła priorytet współpracy z Ukrainą.

Mają one zostać dostarczone w lipcu 2024 roku. Firma zauważyła również, że jeśli Ukraina wyrazi chęć, można wyprodukować do stu dodatkowych pojazdów Bastion.

Dla tych, którzy nie wiedzą

Bastion został opracowany przez ACMAT, oddział Arquus (dawniej Renault Trucks Defence). Jest przeznaczony do różnych misji wojskowych i pokojowych. Opancerzony pojazd zapewnia wysoki poziom ochrony dzięki opancerzonemu nadwoziu, które może wytrzymać ostrzał z broni strzeleckiej i wybuchy min. Pojazd jest również wyposażony w silnik wysokoprężny o mocy 215 koni mechanicznych, który pozwala mu osiągnąć prędkość do 110 km/h. Ponadto Bastion może przewozić do 10 osób lub 2 tony ładunku. Pojazd jest aktywnie wykorzystywany przez siły zbrojne wielu krajów, w tym Francji, Mali, Burkina Faso i innych.

Źródło: Forces Operations Blog