Od początku 2024 r. ukraiński rząd wydał na obronność ponad 500 mld UAH.

Autor: Mykhailo Stoliar | 25.05.2024, 08:04
Od początku 2024 r. ukraiński rząd wydał na obronność ponad 500 mld UAH.

Od początku tego roku rząd zaczął intensywnie inwestować w obronność Ukrainy, a kwota przydzielonych do tej pory środków przekroczyła 500 miliardów hrywien.

Co wiemy

Pieniądze te są wydawane głównie na zakup nowoczesnej broni, sprzętu wojskowego i zaopatrzenia dla naszych obrońców. Poinformował o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal.

"W tym czasie każda hrywna z pieniędzy podatników, które wpływają do budżetu, była i jest wydawana przez nasz rząd na broń, drony, sprzęt, zaopatrzenie dla naszych wojskowych i ich pensje" - powiedział Szmyhal.

Premier podkreślił, że w ciągu 821 dni inwazji na pełną skalę, jednym z głównych osiągnięć rządu jest zapewnienie stabilności finansowej państwa. W tym czasie udało się pozyskać ponad 85 miliardów dolarów zewnętrznego finansowania.

Jednocześnie podkreślił, że rząd może wykorzystywać fundusze naszych partnerów wyłącznie do celów niewojskowych.

"Oznacza to, że rząd finansuje kampanię obronną kosztem pieniędzy podatników i obligacji wojskowych" - powiedział Denys Shmyhal.

Nawiasem mówiąc, ponad 1 bilion UAH został przyciągnięty do budżetu za pośrednictwem obligacji wojskowych i innych. Według niego, pozwoliło to w pełni sfinansować kluczowe wydatki budżetowe.

Źródło: Gabinet Ministrów Ukrainy