Stany Zjednoczone wydały 5 miliardów dolarów na rozwój wojny elektronicznej w 2024 roku

Autor: Mykhailo Stoliar | 25.05.2024, 08:15
Stany Zjednoczone wydały 5 miliardów dolarów na rozwój wojny elektronicznej w 2024 roku

W tym roku Stany Zjednoczone wydały już około 5 miliardów dolarów na rozwój swoich zdolności w zakresie wojny elektronicznej (EW).

Co wiemy

Według niedawnego raportu Army Technology, wydatki te wyniosły około 5 miliardów dolarów. Dane sugerują, że Ameryka nabiera tempa w wydatkach na EW, zwłaszcza po tym, jak w latach 2021-2023 stanowiła 45% globalnych wydatków.

Dla kontrastu, jej przeciwnicy, Rosja i Chiny, mieli w tym okresie odpowiednio tylko 14% i 13% udziału w wydatkach na EW.

Według danych rynkowych Waszyngton zainwestował więcej w powietrzne niż lądowe, morskie i kosmiczne systemy obrony przeciwrakietowej. Oczekuje się, że Stany Zjednoczone wydadzą 7,5 miliarda dolarów na aktywa EW w 2033 roku, co stanowi 47 procent szacowanych całkowitych wydatków na EW dziewięciu największych krajów świata.

Stany Zjednoczone podjęły kilka prób wzmocnienia krajowych zdolności w zakresie walki elektronicznej, w tym w grudniu 2023 r., kiedy Lockheed Martin przetestował system walki elektronicznej US Navy, który można zamontować na śmigłowcu. Armia amerykańska wdrożyła również nowy system walki elektronicznej z obsługą sztucznej inteligencji, znany jako Advanced Dynamic Spectrum Reconnaissance.

Pomimo swojej dominacji, może ona zostać osłabiona przez Rosję i Chiny. W 2024 r. ich łączne wydatki na wojnę elektroniczną wyniosą 2,5 mld USD, ale w 2033 r. wzrosną do 5 mld USD.

Źródło: The Defence Post