Naukowcy opowiadają, jak produkować stal bez węgla przy użyciu energii elektrycznej

Autor: Nastya Bobkova | 25.05.2024, 19:27
Naukowcy opowiadają, jak produkować stal bez węgla przy użyciu energii elektrycznej

Produkcja stali może stać się znacznie bardziej przyjazna dla środowiska dzięki odkryciu naukowców z Massachusetts Institute of Technology. Byli naukowcy z MIT założyli Boston Metal, aby zreformować proces produkcji stali przy użyciu metody elektrochemicznej.

Co wiemy

Tradycyjna metoda produkcji stali wykorzystuje wielki piec i węgiel i jest niezwykle szkodliwa dla klimatu ze względu na dużą ilość emisji gazów cieplarnianych. Jednak nowy proces elektrochemiczny opracowany przez Boston Metal może potencjalnie zmniejszyć to obciążenie, uwalniając jedynie tlen jako produkt uboczny.

Proces ten wykorzystuje ogniwa modułowe do elektrolizy stopionych tlenków, umożliwiając ich rozbicie na czysty ciekły metal. Oczekuje się, że technologia ta osiągnie skalę komercyjną w 2026 r., a zakład w Brazylii już z powodzeniem ją wykorzystuje.

Według naukowców, ten przełom w elektrochemicznej produkcji stali może zapoczątkować nową erę w walce ze zmianami klimatycznymi poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i przyczynienie się do bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska technologii produkcji.

Źródło: BGR