Elon Musk planuje stworzyć superkomputer xAI dla lepszej wersji Groka

Autor: Nastya Bobkova | 27.05.2024, 02:09
Elon Musk planuje stworzyć superkomputer xAI dla lepszej wersji Groka

Elon Musk ogłosił plany stworzenia superkomputera xAI, który będzie podstawą przyszłej inteligentniejszej wersji jego chatbota Grok. Według The Information, projekt ten nazywany jest "gigafabryką obliczeń" i powinien zostać ukończony jesienią 2025 roku.

Co wiadomo

Superkomputer będzie oparty na dziesiątkach tysięcy procesorów graficznych NVIDIA H100, a jego budowa będzie wymagała miliardów dolarów inwestycji.

Według Elona Muska, trzecia wersja Groka będzie wykorzystywać co najmniej 100 000 chipów, czyli pięć razy więcej niż obecne wykorzystanie 20 000 procesorów graficznych do szkolenia Grok 2.0. Prezentacja ujawniła również, że planowany klaster GPU będzie co najmniej czterokrotnie większy niż u konkurentów xAI.

Grok działa obecnie na wersji 1.5, która została wydana w kwietniu i służy do przetwarzania informacji wizualnych, takich jak zdjęcia, wykresy i tekst. Ponadto, począwszy od tego miesiąca, xAI rozpoczęła dystrybucję podsumowań wiadomości generowanych przez sztuczną inteligencję w oparciu o technologię Grok dla użytkowników premium.

Źródło: The Information