"Linia życia" już nie ratuje: amerykański HIMARS jest teraz "całkowicie nieskuteczny" przeciwko rosyjskiej wojnie elektronicznej

Autor: Mykhailo Stoliar | 27.05.2024, 10:01
"Linia życia" już nie ratuje: amerykański HIMARS jest teraz "całkowicie nieskuteczny" przeciwko rosyjskiej wojnie elektronicznej

Wyrzutnie rakiet HIMARS dostarczone przez Stany Zjednoczone okazały się "całkowicie nieskuteczne" z powodu rosyjskich systemów walki elektronicznej.

Co wiadomo

Washington Post przeanalizował poufne dokumenty, z których wynika, że Ukraina musiała zaprzestać lub ograniczyć użycie wielu rodzajów broni dostarczanej przez USA z powodu problemów z celowaniem.

Raport wspomina o broni takiej jak pociski artyleryjskie Excalibur naprowadzane GPS i system wyrzutni rakiet o dużej sile rażenia (HIMARS). Ponadto zagłuszanie było w stanie sparaliżować nie tylko systemy rakietowe, ale także komunikację satelitarną, w tym usługę Starlink firmy SpaceX, która ma ogromne znaczenie dla ukraińskiej armii.

"Technologia Excalibur w swoich obecnych wersjach straciła swój potencjał. Jej użycie na polu bitwy na Ukrainie obaliło jej reputację jako broni jednorazowego użytku" - czytamy w raporcie.

System HIMARS, który może wystrzeliwać pociski rakietowe na odległość do 80 km, był postrzegany jako koło ratunkowe dla Ukrainy na początku wojny na pełną skalę, ale obecnie stał się znacznie mniejszym zagrożeniem na polu bitwy, powiedział The Post ukraińskie źródło wojskowe.

"Rosjanie użyli wojny elektronicznej, wyłączyli sygnały satelitarne, a HIMARS stał się całkowicie nieskuteczny" - powiedziało niezidentyfikowane źródło wojskowe.

Źródło: The Washington Post