SpaceX wydaje dużo środków na walkę z rosyjskimi systemami zagłuszania

Autor: Mykhailo Stoliar | 27.05.2024, 10:21
SpaceX wydaje dużo środków na walkę z rosyjskimi systemami zagłuszania

SpaceX podejmuje znaczące wysiłki w celu zwalczania rosyjskich prób zablokowania systemu komunikacji satelitarnej Starlink.

Co wiadomo

Elon Musk, założyciel SpaceX, powiedział, że jego firma stara się przeciwdziałać rosyjskim próbom zagłuszania Starlink.

"SpaceX przeznacza znaczne środki na walkę z rosyjskimi próbami zagłuszania. To złożony problem. Udało im się wyłączyć wszystkie systemy komunikacyjne z wyjątkiem Starlink" - napisał Musk w X.

System Starlink jest nie tylko środkiem komunikacji, ale także niezawodnym środkiem zapewniającym świadomość sytuacyjną oraz dowodzenie i kontrolę wojsk. Zdolność do zapewnienia komunikacji w czasie rzeczywistym między różnymi jednostkami wojskowymi ma kluczowe znaczenie w wojnie z rosyjskimi najeźdźcami.

Ponadto Starlink otwiera szerokie możliwości wykorzystania różnych dronów na polu bitwy. Niewielka waga i kompaktowość terminali, niski koszt eksploatacji i szeroki zasięg pozwalają na wykorzystanie tej technologii nawet w odległych obszarach.

Ukraińskie wojsko również aktywnie wykorzystuje Starlink do komunikacji i gromadzenia danych wywiadowczych. Jednak ostatnio pojawiły się doniesienia o rosyjskich próbach stłumienia tego systemu. Rodzi to pytania o niezawodność i trwałość Starlink w operacjach wojskowych.

Aby zapewnić trwałość systemu Starlink, SpaceX nadal ulepsza technologię i wprowadza nowe systemy obrony przed wojną elektroniczną.

Źródło: Elon Musk