Rishi Sunak obiecuje wprowadzenie obowiązkowej służby cywilnej dla 18-latków

Autor: Mykhailo Stoliar | 27.05.2024, 10:38
Rishi Sunak obiecuje wprowadzenie obowiązkowej służby cywilnej dla 18-latków

Premier Rishi Sunak ogłosił, że osiemnastolatkowie będą musieli odbyć obowiązkową służbę wojskową lub cywilną, jeśli Partia Konserwatywna wygra brytyjskie wybory.

Co wiadomo

W Wielkiej Brytanii jest "pokolenie młodych ludzi, którzy nie mieli możliwości, na jakie zasługują", a środek ten pomoże zjednoczyć społeczeństwo w "coraz bardziej niepewnym świecie", powiedział Sunak.

Plan premiera wzywa do umożliwienia młodym ludziom wyboru między dołączeniem do sił zbrojnych w pełnym wymiarze godzin przez 12 miesięcy lub spędzeniem jednego weekendu w miesiącu przez rok na wolontariacie w swojej społeczności, podała partia. Zapowiedź pojawia się, gdy konserwatyści przygotowują się do wyborów, intensyfikując walkę z opozycyjną Partią Pracy.

W latach 1947-1960 w Wielkiej Brytanii obowiązywała służba wojskowa, w ramach której mężczyźni w wieku od 17 do 21 lat służyli w siłach zbrojnych przez 18 miesięcy. Liczebność brytyjskiej armii spadła ze 100 000 w 2010 roku do prawie 73 000 w styczniu 2024 roku.

Opcja pracy społecznej obejmowałaby pomoc lokalnym strażakom, policji i krajowej służbie zdrowia, a także organizacjom charytatywnym. Program kosztowałby około 2,5 miliarda funtów rocznie.

Źródło: Aljazeera