Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły prawie 100% rosyjskich dronów w ostatnich atakach

Autor: Mykhailo Stoliar | 27.05.2024, 10:49
Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły prawie 100% rosyjskich dronów w ostatnich atakach

Ukraińskie Siły Zbrojne odparły ostatnio siedem ataków wroga, demonstrując swoją skuteczność w niszczeniu dronów szturmowych: w nocy 26 maja, w wyniku ostrzału wroga z 45 celów powietrznych, prawie wszystkie zostały zestrzelone.

Co wiadomo

Wśród nich jest 14 pocisków rakietowych wystrzelonych z powietrza, w tym dwa pociski powietrze-powietrze X-47M2 Kinzhal, które zostały wystrzelone z samolotów MiG-31K z przestrzeni powietrznej obwodu tambowskiego, oraz 12 pocisków manewrujących X-101/X-555, które zostały wystrzelone z Tu-95MS z przestrzeni powietrznej obwodu saratowskiego.

Dowódca Sił Powietrznych generał porucznik Mykola Oleshchuk ogłosił udane zniszczenie wszystkich pocisków manewrujących X-101/X-555 wystrzelonych przez wroga za pomocą obrony przeciwlotniczej. Ponadto wróg użył 31 dronów Shahed do nocnych ataków, które pochodziły z trzech różnych obszarów: Primorsko-Achtarsk i Yeysk w Rosji oraz Przylądka Chauda na tymczasowo okupowanym Krymie.

Ukraińskie jednostki obrony powietrznej z powodzeniem zniszczyły cele wroga w dziewięciu regionach, wykorzystując jednostki rakiet przeciwlotniczych, grupy mobilne i samoloty, a także wojnę elektroniczną.

Ta ostatnia seria ataków pokazuje wysoką skuteczność obrony powietrznej w niszczeniu Shahed. W ciągu ostatnich siedmiu ataków rosyjskie siły okupacyjne wystrzeliły 183 bezzałogowe statki powietrzne, z których 182 zostały zniszczone, co stanowi prawie 100% sukcesu.

Źródło: Defence Express

UAV