"Senua's Saga: Hellblade II to najpiękniejsza i najbardziej przełomowa technicznie gra na silniku Unreal Engine 5" - to werdykt ekspertów z Digital Foundry

Autor: Anton Kratiuk | 27.05.2024, 15:36
"Senua's Saga: Hellblade II to najpiękniejsza i najbardziej przełomowa technicznie gra na silniku Unreal Engine 5" - to werdykt ekspertów z Digital Foundry

Zespół Digital Foundry przeprowadził kompleksową analizę techniczną Senua's Saga: Hellblade II - nowej gry od Microsoftu i Ninja Theory.

Jak zawsze, eksperci zwrócili uwagę tylko na komponent techniczny, pozostawiając graczom i krytykom ocenę rozgrywki i fabuły.

Co wiemy

Eksperci Digital Foundry uważają, że Senua's Saga: Hellblade II jest najpiękniejszą grą, która zbliżyła się do osławionego fotorealizmu.

Deweloperzy z Ninja Theory sprytnie wykorzystali wszystkie funkcje silnika Unreal Engine 5 i obsługiwane przez niego technologie, w tym Lumen, Nanite i Virtual Shadow Maps.

Dzięki technologii MetaHuman wszystkie postacie, także te pomniejsze, a nawet te, które pojawiają się w kadrze tylko na kilka sekund, wyglądają tak realistycznie i szczegółowo, jak to tylko możliwe, a co ważne, każdy NPC różni się od swoich "kolegów".

System Lumen zapewnia globalną iluminację i wiarygodną grę światła i cienia, dzięki czemu niektóre materiały z Hellblade II trudno odróżnić od nagrań na żywo.

Ponadto gra skutecznie wykorzystuje HDR, a technologia Nanite pozwala na przetwarzanie ogromnej liczby wielokątów bez spadku wydajności i utraty jakości grafiki.

Najważniejszym elementem Senua's Saga: Hellblade II jest jednak fantastyczne udźwiękowienie, które bez przesady można uznać za drugiego głównego bohatera gry. Każdy dźwięk w akcji jest idealnie umiejscowiony, szepty i głosy w głowie Senui słychać pod różnymi kątami, z różną głośnością i o różnej tonacji. Odgłosy natury również są bez zarzutu!

Zgodnie z zapowiedziami twórców, gra nie generuje więcej niż 30 klatek na sekundę na konsolach z serii Xbox, ale dzięki staraniom studia nie powoduje to dyskomfortu - wszystko wygląda płynnie i filmowo.

Aby poznać wszystkie niuanse Senua's Saga: Hellblade II i dowiedzieć się, czy gra ta rzeczywiście jest tak dobra, możecie zapoznać się ze szczegółową recenzją naszego recenzenta.

Źródło: Digital Foundry