Elon Musk zbiera 6 miliardów dolarów na rozwój własnej sztucznej inteligencji

Autor: Nastya Bobkova | 28.05.2024, 02:54
Elon Musk zbiera 6 miliardów dolarów na rozwój własnej sztucznej inteligencji

Musk twierdzi, że xAI jest wyceniane na 18 miliardów dolarów. Jego celem jest stworzenie własnego superkomputera AI do końca przyszłego roku.

Co wiemy

Latem ubiegłego roku Elon Musk założył xAI. Niedawno ogłosił, że pozyskał 6 miliardów dolarów finansowania. Zauważył, że fundusze te pomogą wprowadzić pierwsze produkty startupu na rynek, zbudować zaawansowaną infrastrukturę oraz przyspieszyć badania i rozwój przyszłych technologii.

Do tej pory xAI uruchomiło Grok, bardziej zaawansowaną wersję OpenAI ChatGPT dostępną za pośrednictwem X, gdzie chatbot jest obecnie dostępny tylko dla subskrybentów X Premium.

Finansowanie pochodziło z kilku źródeł, w tym Andreessen Horowitz, Sequoia Capital i saudyjskiego księcia Alwaleeda bin Talala. Wcześniej wiadomo było, że xAI planuje zebrać do 1 mld USD, ale znacznie przekroczyła tę kwotę.

Sprzęt wymagany do rozwoju sztucznej inteligencji jest drogi. Nadchodzące karty graficzne Blackwell B200 ze sztuczną inteligencją Nvidii kosztują od 30 000 do 40 000 USD za sztukę. Według The Information, xAI będzie potrzebować 100 000 chipów Nvidia H100 do swojego superkomputera.

Elon Musk planuje również uruchomić nowe centrum danych do jesieni 2025 roku.

Kontynuacja wyścigu AI o chipy, talent i technologię nie będzie tania. Wiele dużych firm technologicznych zainwestowało już miliardy w startupy AI, takie jak Anthropic, oprócz własnych osiągnięć w Google, Apple, Amazon, Microsoft i Meta.

Oprócz xAI i OpenAI, założyciel Space X planuje tworzyć produkty poza Teslą w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki, jeśli uzyska większą kontrolę.

Akcjonariusze Tesli rozpoczną w tym tygodniu głosowanie nad tym, czy zwrócić pakiet wynagrodzeń Muska w wysokości 56 miliardów dolarów przed corocznym spotkaniem 13 czerwca.

Źródło: The Verge