Chiny przeznaczają 47 mld USD na rozwój branży chipów

Autor: Nastya Bobkova | 28.05.2024, 04:53
Chiny przeznaczają 47 mld USD na rozwój branży chipów

Zgodnie z oficjalnymi dokumentami, Chiny utworzyły nowy fundusz inwestycyjny w celu rozwoju przemysłu półprzewodników. Chińskie Ministerstwo Finansów i sześć głównych banków są kluczowymi inwestorami w funduszu, który przeznaczył 344 miliardy juanów (ponad 47 miliardów dolarów) na sprzęt do produkcji chipów.

Co wiemy.

Jest to trzecia faza China Integrated Circuit Investment Fund, który został oficjalnie uruchomiony 24 maja. Był to największy fundusz od 2014 roku i jest znany lokalnie jako "Big Fund". Według Tianyancha, organizacji zajmującej się bazą danych chińskich firm, Ministerstwo Finansów jest kluczowym inwestorem z 17% udziałów i wpłaconym kapitałem w wysokości 60 miliardów RMB.

Drugim największym udziałowcem jest China Development Bank Capital z 10,5% udziałów. Pozostałe pięć banków, z których każdy odpowiada za około 6% całkowitego kapitału, to Commercial Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China i Bank of Communications.

Chiński Big Fund for the Development of Semiconductor Integrated Circuits zapewnił finansowanie dwóm głównym odlewniom chipów w kraju, SMIC i Hua Hong Semiconductor. Firmy te odgrywają kluczową rolę w chińskim przemyśle produkcji półprzewodników.

Źródło: Reuters