Kraje NATO planują zbudować "mur z dronów", aby chronić się przed Rosją

Autor: Mykhailo Stoliar | 28.05.2024, 09:23
Kraje NATO planują zbudować "mur z dronów", aby chronić się przed Rosją

Sześć państw NATO łączy siły, aby zbudować "ścianę dronów" na granicy z Rosją w celu ochrony przed nimi.

Co wiemy

W weekend ministrowie z Finlandii, Norwegii, Polski, Estonii, Łotwy i Litwy spotkali się, aby omówić skoordynowany system obrony przed rosyjskimi prowokacjami i próbami przemytu.

"To zupełnie nowa rzecz - ściana dronów rozciągająca się od Norwegii do Polski, a celem jest wykorzystanie dronów i innych technologii do ochrony naszych granic" - powiedziała litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite w wywiadzie dla Baltic News Service.

Szczegóły dotyczące tego, kiedy ściana może zostać zainstalowana i jak będzie funkcjonować, pozostają niejasne, ale Bilotaite powiedział, że fundusze UE mogą zostać wykorzystane do wsparcia projektu.

Estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Laanemets powiedział o murze: "Nadzór dronów i możliwości przeciwdziałania dronom są kluczowe zarówno dla odstraszania, jak i przeciwdziałania wpływom naszego wschodniego sąsiada".

Warto zauważyć, że decyzje te zapadają po serii rosyjskich prowokacji w regionie bałtyckim. W zeszłym tygodniu Rosja zaproponowała rewizję granic morskich z Litwą i Finlandią na Morzu Bałtyckim. Usunięto około 24 z 50 boi oznaczających szlaki żeglugowe na rzece Narwa, która jest naturalną granicą między Litwą a Rosją.

Think tank Institute for the Study of War stwierdził, że posunięcie to "przygotowało grunt pod dalsze kwestionowanie granic morskich i testowanie determinacji NATO".

Źródło: Business Insider