Polska kupi od USA pociski JASSM dalekiego zasięgu o wartości 735 mln dolarów

Autor: Mykhailo Stoliar | 28.05.2024, 10:04
Polska kupi od USA pociski JASSM dalekiego zasięgu o wartości 735 mln dolarów

Polska zamierza zakupić od Stanów Zjednoczonych pociski rakietowe dalekiego zasięgu o wartości 735 milionów dolarów, aby wzmocnić swoje zdolności obronne w celu przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom ze strony Rosji.

Co wiadomo

Kontrakt, który ma zostać oficjalnie podpisany 28 maja, jest częścią szybkiej modernizacji polskiej armii, która została przyspieszona przez inwazję Rosji na Ukrainę.

"Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważne jest posiadanie pocisków rakietowych, które mogą uderzać w cele nawet daleko od linii frontu, a zasięg pocisków, które mają zostać zakupione, wynosi około 1000 kilometrów" - powiedział minister obrony.

Ministerstwo dodało, że tak zwane pociski JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles) zostaną dostarczone w latach 2026-2030. Ponadto Polska posiada już pociski JASSM o zasięgu 370 kilometrów, które są używane na wielozadaniowych samolotach bojowych F-16.

Warto zauważyć, że Warszawa zwiększyła swój budżet obronny do około czterech procent PKB, najwyższego wśród krajów NATO.

Źródło: The Defence Post