Belgia przekaże Ukrainie 30 myśliwców F-16 Fighting Falcon, pierwsze dostawy rozpoczną się w tym roku

Autor: Mirosłw Trinko | 28.05.2024, 10:12
Belgia przekaże Ukrainie 30 myśliwców F-16 Fighting Falcon, pierwsze dostawy rozpoczną się w tym roku

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że Belgia planuje przekazać Ukrainie samoloty F-16 Fighting Falcon. Teraz w Internecie pojawiły się szczegóły dotyczące dostawy sprzętu.

Co wiadomo

Według belgijskiej minister spraw zagranicznych Hadji Lahbib (Hadja Lahbib), Ukraina otrzyma 30 belgijskich samolotów do 2028 roku. Pierwsza partia samolotów zostanie dostarczona do końca 2024 roku.

Nawiasem mówiąc, Ukraina ma otrzymać ponad 60 samolotów F-16 w służbie. Oprócz Belgii w dostawy zaangażowane będą również Dania, Norwegia i Holandia. Pierwszy samolot powinien pojawić się na Ukrainie w czerwcu.

Dla tych, którzy nie wiedzą

F-16 Fighting Falcon to myśliwiec wielozadaniowy czwartej generacji opracowany przez amerykańską firmę General Dynamics (obecnie Lockheed Martin). Samolot po raz pierwszy wzbił się w powietrze w 1974 roku i od tego czasu stał się jednym z najbardziej popularnych i odnoszących sukcesy myśliwców na świecie. F-16 jest bardzo zwrotny. Może osiągać prędkość ponad 2000 km/h i wykonywać szeroki zakres misji bojowych, w tym walkę powietrzną, ataki naziemne i rozpoznanie. Samolot jest wyposażony w nowoczesne radary, systemy kierowania ogniem i może przenosić różne rodzaje uzbrojenia: pociski rakietowe powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, bomby i bomby kierowane. F-16 jest w służbie w ponad 25 krajach.

Źródło: RTL