"Biała Lista": Pentagon wymyślił sposób na ograniczenie nielegalnego korzystania ze Starlink przez Rosjan

Autor: Mykhailo Stoliar | 28.05.2024, 10:19
"Biała Lista": Pentagon wymyślił sposób na ograniczenie nielegalnego korzystania ze Starlink przez Rosjan

Pentagon przyznał, że tradycyjne metody blokowania Rosjanom dostępu do Starlink nie działają, więc opracował tak zwaną "białą listę".

Co wiadomo

Pentagon planuje rozważyć różne podejścia do rozwiązania problemu korzystania ze Starlink przez rosyjską armię. Według rzecznika Pentagonu Johna Gilla, standardowe metody stosowane do blokowania terminali nie okazały się skuteczne ze względu na aktywny zakup nowych urządzeń przez Rosję. Wszystko to przypomina grę w "traf w kreta" - jeden zablokowany terminal jest zastępowany kolejnym.

Okazało się również, że metoda wyłączania terminali za pomocą współrzędnych jest nie do przyjęcia ze względu na ryzyko wyłączenia terminali ukraińskich. Rosja opracowała już dość łatwy schemat uzyskania działającego Starlink: rashiści kupują terminal przez pośredników w krajach trzecich i płacą za usługę za pomocą karty, która nie jest wydana przez rosyjski bank.

Warto zauważyć, że taki terminal działa tylko na okupowanych terytoriach ukraińskich, a nie nawet w Rosji.

Najskuteczniejszym narzędziem kontroli byłoby wprowadzenie "białej listy" terminali Starlink, która określałaby, które urządzenia mogą działać na Ukrainie i terytoriach okupowanych. Pozwoli to na zablokowanie dostępu do sieci niechcianym użytkownikom. Chociaż nie jest jeszcze jasne, czy ta metoda zostanie wdrożona, według rzecznika Pentagonu strategia została już opracowana.

SpaceX aktywnie współpracuje w tym zakresie z ukraińskimi i amerykańskimi przedstawicielami. Jest to o tyle istotne, że problem nielegalnego wykorzystywania Starlink przez siły rosyjskie wykracza poza wojnę na Ukrainie i rozciąga się nawet na Afrykę.

Źródło: Defence One