Nissan wprowadza technologię gigacastingu, aby obniżyć koszty pojazdów elektrycznych nawet o 30%

Autor: Nastya Bobkova | 29.05.2024, 03:37
Nissan wprowadza technologię gigacastingu, aby obniżyć koszty pojazdów elektrycznych nawet o 30%

Nissan dołącza do grona producentów pojazdów elektrycznych wykorzystujących gigacasting. Jest to innowacyjna technologia produkcji wprowadzona przez Teslę. Firma ma nadzieję na znaczne obniżenie kosztów produkcji i uczynienie pojazdów elektrycznych bardziej przystępnymi dla konsumentów.

Co wiadomo

Do 2027 r. Nissan planuje wprowadzić pojazdy elektryczne zbudowane przy użyciu gigacastingu. Proces ten polega na odlewaniu dużych części konstrukcji jako oddzielnych elementów, co upraszcza produkcję, zmniejsza wagę samochodu i obniża ogólne koszty.

Nissan przewiduje 10% redukcję kosztów części zamiennych i 20% redukcję wagi. Pozwoli to obniżyć ogólne koszty o 30%, oszczędzając około 1 mld USD na opracowaniu pięciu przyszłych modeli.

Tesla z powodzeniem wdrożyła tę technologię w produkcji Modelu Y i Cybertrucka. Nissan idzie w jej ślady, wykorzystując gigafleksy do formowania tylnej części podwozia swoich przyszłych pojazdów elektrycznych.

Gigacasting wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami, takimi jak znaczna inwestycja początkowa i trudność integracji modułów aluminiowych z częściami stalowymi. Nissan planuje sprostać tym wyzwaniom za pomocą innowacyjnych metod mocowania.

Ambitnym celem Nissana jest osiągnięcie 40% całkowitej sprzedaży pojazdów zasilanych bateryjnie do 2031 roku.

Źródło: insideevs