Rosja coraz częściej rekrutuje Afrykańczyków do wojny przeciwko Ukrainie

Autor: Mykhailo Stoliar | 29.05.2024, 09:30
Rosja coraz częściej rekrutuje Afrykańczyków do wojny przeciwko Ukrainie

Rosja stworzyła specjalną jednostkę, która rekrutuje najemników w kilku krajach afrykańskich.

Co wiadomo

Służba prasowa Głównego Zarządu Wywiadu poinformowała, że najemnikom oferuje się pokaźną sumę 2000 dolarów za podpisanie kontraktu na udział w działaniach wojennych.

"Obiecują miesięczny zasiłek w wysokości 2200 dolarów, ubezpieczenie medyczne i rosyjski paszport dla żołnierza i członków jego rodziny" - powiedzieli ukraińscy oficerowie wywiadu.

Obywatele Afryki są rekrutowani do udziału w atakach na terytorium Ukrainy przez specjalnie utworzoną jednostkę podległą Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej.

Schwytani rosyjscy okupanci i afrykański najemnik. Army TV

"Państwo-agresor, Rosja, znacznie zintensyfikowało swoją kampanię rekrutacji zagranicznych najemników do wojny przeciwko Ukrainie" - dodała służba.

"Mówimy przede wszystkim o ludziach z Afryki Środkowej: Rwandy, Burundi, Konga i Ugandy. Rosyjskie służby specjalne aktywnie rekrutują również obywateli Syrii, Nepalu i innych krajów Azji Środkowej.

Afrykańscy ochotnicy, którzy walczą w ramach kontraktu, mają doświadczenie w strefach walk z powodu konfliktów w ich krajach ojczystych. Jednak wcześniej byli oni mniej aktywnie rozmieszczani na linii frontu, a teraz, ze względu na znaczne straty poniesione na froncie przez rosyjskich najeźdźców, następuje przesunięcie Afrykanów na linię frontu.

Źródło: GUR