Chiny wodują nowy "duży niszczyciel" i natychmiast rozpoczynają budowę nowego

Autor: Mykhailo Stoliar | 29.05.2024, 10:16
Chiny wodują nowy "duży niszczyciel" i natychmiast rozpoczynają budowę nowego

Chińska stocznia Dalian Shipbuilding zwodowała dziesiąty z rzędu "duży niszczyciel" typu 055 i rozpoczęła budowę kolejnego kadłuba.

Co wiadomo

Zgodnie z nowymi komercyjnymi zdjęciami satelitarnymi, firma złożyła również kolejny niszczyciel typu 052D, szósty z najnowszej partii w stoczni. Widoczne są również belki dla nowych modułów - 18 i 20 metrów - co wskazuje na równoległą budowę w tym samym doku.

Dalian jest jedną z dwóch głównych stoczni marynarki wojennej, obok Jiangnan w Szanghaju, która buduje wszystkie najnowsze niszczyciele pocisków kierowanych.

Stocznia Dalian Shipbuilding zwodowała niedawno pięć niszczycieli typu 052D zmontowanych w jednym dużym suchym doku. Ponadto do połowy kwietnia stocznia pracowała również nad modernizacją Liaoning, pierwszego chińskiego lotniskowca, który został przebudowany w stoczni. Nawiasem mówiąc, lotniskowiec ten został zbudowany na Ukrainie, w Mykołajowie.

Nowy Dalian Type 055 jest obecnie zacumowany w głównych obiektach Dalian, które wcześniej były wykorzystywane do modernizacji Liaoning. Okręt jest drugim kadłubem zwodowanym w ostatnim czasie. Ze względu na rozmiar i możliwości 055, amerykańscy urzędnicy nazywają go krążownikiem rakietowym.

Źródło: Naval News