Nie tylko samoloty Saab ASC 890: Szwecja wyśle również na Ukrainę transportery opancerzone Pansarbandvagn 302, pociski rakietowe Rb 99 i pociski artyleryjskie.

Autor: Mirosłw Trinko | 29.05.2024, 11:35
Nie tylko samoloty Saab ASC 890: Szwecja wyśle również na Ukrainę transportery opancerzone Pansarbandvagn 302, pociski rakietowe Rb 99 i pociski artyleryjskie.

Oprócz samolotów wykrywania i kontroli radarowej dalekiego zasięgu Saab ASC 890, Szwecja przekazuje AFU również inną broń.

Co wiadomo

Nowy pakiet pomocy obejmuje:

  • Amunicję artyleryjską,
  • Transportery opancerzone Pansarbandvagn 302,
  • pociski powietrze-powietrze Rb 99.
  • części zamienne do naprawy wcześniej przekazanego sprzętu.

Całkowita wartość uzbrojenia wynosi 1,3 mld USD. Nawiasem mówiąc, jest to największy szwedzki pakiet pomocowy.

Dla niezorientowanych

Pansarbandvagn 302 (Pbv 302) to szwedzki gąsienicowy transporter opancerzony opracowany przez firmę Hägglund & Söner w latach 60. ubiegłego wieku. Został przyjęty przez szwedzką armię w 1966 roku. Pbv 302 jest napędzany silnikiem wysokoprężnym Volvo, zapewniającym wysoką mobilność i prędkość do 65 km/h na drogach. Pojazd jest uzbrojony w działko automatyczne 20 mm i karabin maszynowy, zapewniając dobre wsparcie ogniowe. Pbv 302 może przewozić do 11 żołnierzy wraz z załogą. Transporter opancerzony posiada ochronę przed ostrzałem z broni strzeleckiej i odłamkami. Pbv 302 był aktywnie wykorzystywany w różnych operacjach do początku XXI wieku, po czym został częściowo zastąpiony przez nowocześniejsze pojazdy.

Pansarbandvagn 302

Rb 99 to szwedzkie oznaczenie amerykańskiego pocisku kierowanego AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile), przystosowanego do użytku na szwedzkich myśliwcach. Pocisk Rb 99 jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych na średnich i dużych odległościach w każdych warunkach pogodowych. Jest on wyposażony w aktywną radarową głowicę naprowadzającą, która umożliwia jego wystrzelenie na zasadzie "wystrzel i zapomnij". Rb 99 charakteryzuje się wysoką manewrowością i prędkością, dzięki czemu jest skuteczny w walce z różnymi zagrożeniami z powietrza.

Rb 99

Źródło: regeringen