Strumienie z czarnych dziur mogą zmieniać kierunek w podobny sposób jak broń laserowa Gwiazdy Śmierci

Autor: Maksim Panasovskyi | 30.05.2024, 01:20
Strumienie z czarnych dziur mogą zmieniać kierunek w podobny sposób jak broń laserowa Gwiazdy Śmierci

Naukowcy w najnowszym badaniu doszli do wniosku o nieprzewidywalności dżetów emitowanych przez czarne dziury. Jak się okazuje, emisje mogą zmieniać swój kierunek, podobnie jak laser w Gwieździe Śmierci.

Co wiadomo

Dżet czarnej dziury to wyrzut cząstek i błysków promieniowania gamma lub rentgenowskiego. Może zniszczyć życie w odległości tysięcy lat świetlnych. Obserwacje 16 czarnych dziur wykazały, że kierunek dżetów może zmieniać się pod kątem do 90 stopni.

Naukowcy przeanalizowali dane z teleskopu Chandra interferometru radiowego Very Long Baseline Array w poszukiwaniu luk w obłokach gazu wokół czarnych dziur. Równolegle byli w stanie śledzić zmieniający się kierunek dżetów.

Około jedna trzecia dżetów zmieniła swój kierunek o więcej niż 45 stopni. Zajęło im to do 10 milionów lat. W niektórych przypadkach dysze obróciły się o 90 stopni. Najkrótszy okres zmiany kierunku wynosił około 1 miliona lat.

Dżety czarnych dziur zakłócają łączenie się gazu, utrudniając powstawanie nowych gwiazd. Zmiany kierunków emisji mają konsekwencje dla galaktyk wokół czarnych dziur.

Źródło: ScienceAlert