Rosja rozpoczęła nową ofensywę zbyt wcześnie, ponieważ chciała wyprzedzić amerykańską pomoc dla Ukrainy - Institute for the Study of War

Autor: Mykhailo Stoliar | 30.05.2024, 10:04
Rosja rozpoczęła nową ofensywę zbyt wcześnie, ponieważ chciała wyprzedzić amerykańską pomoc dla Ukrainy - Institute for the Study of War

Rosja rozpoczęła swoją ostatnią ofensywę w sektorze Charkowa zbyt wcześnie i bez wystarczającej liczby żołnierzy, ponieważ chciała wyprzedzić zachodnią pomoc dla Ukrainy.

Co wiemy

Waszyngtoński think tank Institute for the Study of War stwierdził niedawno, że "siły rosyjskie prawdopodobnie rozpoczęły ofensywę w północnym regionie Charkowa wcześniej niż planowano, z niewystarczającymi siłami, mając nadzieję na zdobycie przyczółka przed przybyciem wznowionej amerykańskiej pomocy wojskowej na froncie utrudniło to zadanie".

W zeszłym miesiącu Kongres zagłosował za wznowieniem pomocy dla Ukrainy po sześciomiesięcznym opóźnieniu. Pakiet o wartości 61 miliardów dolarów może mieć znaczący wpływ na pole bitwy, ale nie jest decydujący.

ISW argumentuje, że wydaje się, iż Rosja była w stanie zaskoczyć Ukrainę, gdy rozpoczęła ofensywę, i osiągnęła pewne korzyści na obszarach, które według ukraińskich urzędników nie były tak dobrze bronione.

Jednak "prawdopodobnie przedwczesne rozpoczęcie rosyjskich operacji ofensywnych wydaje się podważać sukces Rosji w północnym regionie Charkowa".

ISW powiedział, że Rosja wydaje się próbować doprowadzić swoją północną grupę sił do planowanej siły przed zintensyfikowaniem operacji w regionie. Ukraińskie źródła podały, że może to być nawet 70 000 żołnierzy, w porównaniu z około 35 000 na początku ofensywy.

Jednak ISW zauważyło, że nawet 70-tysięczne siły "nie miałyby niezbędnej siły roboczej do przeprowadzenia udanej operacji w celu pokrycia, otoczenia lub zdobycia Charkowa".

Źródło: Business Insider