Media: Ukraiński wywiad za pomocą dronów morskich Magura V5 uderzył w dwie rosyjskie łodzie KS-701 "Tuna" (aktualizacja)

Autor: Mirosłw Trinko | 30.05.2024, 10:25
Media: Ukraiński wywiad za pomocą dronów morskich Magura V5 uderzył w dwie rosyjskie łodzie KS-701 "Tuna" (aktualizacja)

W dniach 29-30 maja Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy przeprowadził kolejną operację specjalną w pobliżu wybrzeża okupowanego Krymu.

Co wiadomo

Informacją podzieliło się źródło naszych kolegów z Ukraińskiej Prawdy. Wywiad z pomocą dronów Magura V5 zaatakował dwie rosyjskie łodzie KS-701 "Tuna" w pobliżu miejscowości Czarnomorskoje w obwodzie Jewpatoria. Wróg próbował zniszczyć ukraińskie drony za pomocą lotnictwa i artylerii, ale bezskutecznie.

Dla tych, którzy nie są wtajemniczeni

MAGURA (Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus) to wielozadaniowy bezzałogowiec nawodny stworzony przez ukraińską firmę "SpetsTekhnoExport" na zamówienie GUR Ministerstwa Obrony Ukrainy i przy wsparciu platformy United24. MAGURA V5 ma 5,5 metra długości, 1,5 metra szerokości i może przenosić do 320 kg ładunku. Dron morski ma prędkość przelotową prawie 40 km/h i prędkość maksymalną ponad 75 km/h. Jego zasięg przekracza 800 kilometrów. Oprócz misji bojowych może patrolować terytoria, być wykorzystywany w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, zapewniać bezpieczeństwo floty oraz prowadzić rozpoznanie i nadzór. MAGURA V5 została po raz pierwszy zaprezentowana w Turcji na Międzynarodowych Targach Przemysłu Obronnego (IDEF 2023).

Aktualizacja: GSD potwierdziło ataki i pokazało wideo z operacji bojowych dronów.

Źródło: pravda