Współzałożyciel Twittera Jack Dorsey opuszcza Bluesky

Usunął swoje konto Bluesky, ale nadal prowadzi X

Autor: Viktor Tsyrfa | 30.05.2024, 12:19
Współzałożyciel Twittera Jack Dorsey opuszcza Bluesky

Współzałożyciel Twittera i były CEO Jack Dorsey najwyraźniej również opuścił Bluesky. Nie wiadomo, kiedy to faktycznie nastąpiło, pierwsze informacje pojawiły się 25 maja 2024 r., kiedy użytkownik X o pseudonimie Jack zapytał, czy Dorsey nadal jest w zespole Bluesky i otrzymał lakoniczną odpowiedź "nie". Wywołało to wiele pytań, które pozostały bez odpowiedzi. Jednak 26 maja 2024 r. Bluesky opublikowało oficjalne oświadczenie o odejściu Dorseya z zespołu.

"Serdecznie dziękujemy Jackowi za pomoc w finansowaniu i uruchomieniu projektu Bluesky. Dziś Bluesky kwitnie jako sieć społecznościowa typu open source zasilana przez Atproto, zdecentralizowany protokół, który stworzyliśmy.

Wraz z odejściem Jacka szukamy nowego członka zarządu Bluesky z udokumentowanym doświadczeniem w pracy dla firmy, która podziela nasze zaangażowanie w budowanie sieci społecznościowej, która daje ludziom kontrolę nad ich doświadczeniami. Więcej już wkrótce!"

Serdecznie dziękujemy Jackowi za jego pomoc w finansowaniu i zainicjowaniu projektu bluesky. Dziś Bluesky kwitnie jako sieć społecznościowa typu open source działająca na atproto, zdecentralizowanym protokole, który zbudowaliśmy.

- Bluesky(@bsky.app) 5 maja 2024 o 23:11

Jack Dorsey założył Bluesky w 2019 roku, gdy pełnił funkcję dyrektora generalnego Twittera. W tym czasie napisał, że Twitter finansuje mały zespół składający się z nie więcej niż 5 osób w celu opracowania otwartego, zdecentralizowanego standardu mediów społecznościowych. Później Bluesky stał się niezależną firmą kierowaną przez Jaya Grabera.

Kiedy Dorsey opuścił Twittera, wiele osób zaczęło postrzegać Bluesky jako nowego i lepszego Twittera, zwłaszcza w kontekście wielu kontrowersyjnych innowacji w ostatnich latach.

Dorsey usunął swoje własne konto Bluesky w 2023 roku, ale ostatecznie usunął się również z Instagrama i doradził użytkownikom, aby sami dbali o swoją prywatność, nie polegając wyłącznie na odpowiedzialności firm.

Źródło: TechCrunch

Zdjęcie: MARCO BELLO/AFP/Getty Images