Boeing Starliner gotowy do pierwszego załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Autor: Maksim Panasovskiy | 30.05.2024, 22:39
Boeing Starliner gotowy do pierwszego załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Pierwsza załogowa misja Starlinera firmy Boeing wydaje się być bliska startu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, długo cierpiąca kapsuła uda się na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w tym tygodniu.

Co wiadomo

Nadchodząca misja nosi nazwę Crew Flight Test (CFT). Zabierze ona na pokład ISS dwóch astronautów, którzy pozostaną na stacji przez tydzień. Rakieta ULA Atlas V wystartuje 1 czerwca 2024 r. z Centrum Kosmicznego na Przylądku Canaveral na Florydzie.

CFT to trzecia misja Boeinga Starliner, ale także pierwszy raz, gdy kapsuła będzie miała na pokładzie załogę. Pierwszy i drugi lot odbyły się odpowiednio w grudniu 2019 r. i maju 2022 r.

Misja CFT została zaplanowana na 6 maja 2024 roku. Na dwie godziny przed startem musiała zostać przełożona z powodu awarii zaworu w górnym stopniu rakiety. Kilka tygodni później start został ponownie przełożony. Tym razem z powodu wycieku helu w module serwisowym kapsuły.

Jeśli się powiedzie, statek kosmiczny będzie certyfikowany do regularnych misji. Boeing Starliner będzie wysyłał astronautów na ISS i sprowadzał ich z powrotem na Ziemię.

Źródło: space