TikTok zaprzecza raportowi Reutersa: Inżynierowie nie opracowują specjalnego algorytmu dla USA

Autor: Nastya Bobkova | 31.05.2024, 08:07
TikTok zaprzecza raportowi Reutersa: Inżynierowie nie opracowują specjalnego algorytmu dla USA

Według doniesień, TikTok rozważa stworzenie osobnego algorytmu rekomendacji, który byłby specjalnie dostosowany do rynku amerykańskiego. Oznacza to, że firma rozważa opracowanie algorytmu, który będzie zrównoważony i spełni specyficzne potrzeby i wymagania użytkowników w USA.

Co wiadomo

Według raportu Reutersa, prace nad amerykańską wersją algorytmu rekomendacji TikTok trwają od zeszłego roku, a ich ukończenie może zająć ponad rok. Decyzja ta ma na celu pokazanie amerykańskim prawodawcom, że działalność TikTok w USA jest niezależna od chińskiej spółki macierzystej ByteDance z siedzibą w Pekinie.

Po tym, jak Reuters opublikował raport twierdzący, że TikTok opracowuje alternatywny algorytm dla USA, TikTok szybko odpowiedział, zaprzeczając tym twierdzeniom. Rzecznik TikTok Michael Hughes podkreślił, że ich praca nad zapewnieniem autentyczności doświadczenia użytkownika nie ma nic wspólnego z możliwym oddzieleniem algorytmu dla różnych rynków.

TikTok stara się przekonać prawodawców o swojej niezależności od chińskiej spółki macierzystej ByteDance, w tym poprzez stworzenie Projektu Texas, który ma na celu przechowywanie danych użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Jednak zeszłoroczny program retencji danych, który zbadał Alex Heath, miał wady, które mogły zmniejszyć wiarygodność tej inicjatywy.

TikTok jest również obecnie w sporze prawnym z rządem USA w związku z prawem, które może zakazać jego działalności, jeśli pewne wymagania nie zostaną spełnione. Mimo to nie ma obecnie planów rozdzielenia firm, ale gdyby taki ruch miał zostać wykonany, mogłoby to mieć poważne konsekwencje dla amerykańskich aktywów TikTok.

Źródło: The Verge