Niemcy przekażą Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 500 mln euro, w tym pociski rakietowe IRIS-T SAM i inną broń.

Autor: Mirosłw Trinko | 31.05.2024, 08:15
Niemcy przekażą Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 500 mln euro, w tym pociski rakietowe IRIS-T SAM i inną broń.

Niemcy ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla ukraińskiej armii.

Co wiadomo

Zostało to ogłoszone przez niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa podczas roboczej wizyty w Odessie 30 maja. Nowy pakiet ma opiewać na 500 mln euro. Szczegółowa lista broni nie jest jeszcze dostępna. Wiadomo jedynie, że ukraińskie siły zbrojne otrzymają pociski rakietowe o różnym zasięgu dla systemów IRIS-T SAM. Ponadto Niemcy dostarczą Ukrainie drony zwiadowcze i szturmowe, a także części zamienne do wcześniej przekazanego sprzętu.

Dla tych, którzy nie wiedzą

IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) to zaawansowany system rakietowy ziemia-powietrze opracowany przez niemiecką firmę Diehl Defence. Został zaprojektowany do obrony przed zagrożeniami powietrznymi, w tym samolotami, helikopterami, dronami i pociskami manewrującymi. IRIS-T wykorzystuje pociski naprowadzane na podczerwień, które zapewniają wysoką dokładność i niezawodność rażenia celów. Kompleks może być zintegrowany z różnymi systemami obrony powietrznej, zapewniając wielowarstwową obronę. Nawiasem mówiąc, AFU ma obecnie cztery baterie IRIS-T SAM w modyfikacji SLM.

Źródło: WELT