Luksemburg zamówił samobieżny system artyleryjski Cezar firmy Nexter dla ukraińskiej armii

Autor: Mirosłw Trinko | 31.05.2024, 08:50
Luksemburg zamówił samobieżny system artyleryjski Cezar firmy Nexter dla ukraińskiej armii

Rząd Luksemburga sfinansował zakup samobieżnej jednostki artyleryjskiej Cezar dla Ukrainy.

Co wiadomo

Informacją podzielił się francuski minister obrony. Luksemburg przekazał koalicji artyleryjskiej 5 mln euro. Oznacza to, że rząd tego kraju zapłacił za produkcję jednej instalacji. Biorąc pod uwagę wielkość Luksemburga i jego populację wynoszącą około 650 000 osób, jest to znaczący wkład w zdolności obronne ukraińskiej armii.

Nawiasem mówiąc, oprócz Luksemburga, wiele krajów europejskich dołączyło już do koalicji artyleryjskiej. Dzięki temu do końca roku Ukraina powinna otrzymać 78 samobieżnych jednostek artylerii Caesar. Będą one stopniowo przekazywane do AFU.

Dla tych, którzy nie wiedzą

Caesar to francuska samobieżna jednostka artyleryjska opracowana przez Nexter Systems. Jest on wyposażony w haubicę kalibru 155 mm i jest przeznaczony do precyzyjnego ostrzału o zasięgu do 40 km przy użyciu standardowej amunicji i do 55 km przy użyciu pocisków z aktywnym strumieniem. Caesar jest zamontowany na podwoziu kołowym, co zapewnia wysoką mobilność i szybką zmianę pozycji. Jest wyposażony w automatyczny system naprowadzania i kierowania ogniem. Cezar jest aktywnie wykorzystywany przez Siły Zbrojne Ukrainy w wojnie z rosyjskimi najeźdźcami.

Źródło: @SebLecornu, Militarnyj