AFU uderzyło rakietami Neptun w rosyjską przeprawę promową i terminal naftowy w porcie Kawkaz, 250 kilometrów od linii frontu

Autor: Mirosłw Trinko | 31.05.2024, 10:02
AFU uderzyło rakietami Neptun w rosyjską przeprawę promową i terminal naftowy w porcie Kawkaz, 250 kilometrów od linii frontu

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że 31 maja rano ukraińska armia uderzyła w terytorium wroga za pomocą systemu rakietowego Neptun.

Co wiadomo

Siły obronne zaatakowały przeprawę promową i terminal naftowy portu "Kawkaz" w obwodzie krasnodarskim. Nawiasem mówiąc, znajduje się on 250 kilometrów od linii frontu. Atak został przeprowadzony przez dwie rakiety.

Dla tych, którzy nie wiedzą

"Neptun" to przeciwokrętowe pociski manewrujące opracowane przez państwowe kijowskie biuro projektowe "Luch". Głównym przeznaczeniem pocisków Neptun jest rażenie celów nawodnych, takich jak okręty wojenne i statki transportowe, z odległości do 280 kilometrów. Według najnowszych doniesień, Ukrainie udało się zmodyfikować rakietę tak, by mogła uderzać w cele naziemne. Zasięg wystrzeliwania wzrósł do 400 kilometrów, a waga głowicy bojowej do 350 kilogramów. Pociski są wyposażone w aktywną radarową głowicę naprowadzającą. Kompleks "Neptun" obejmuje mobilne wyrzutnie, pojazdy transportowo-załadowcze i centra dowodzenia. Nawiasem mówiąc, to właśnie za pomocą rakiet "Neptun" AFU w 2022 roku zniszczyła flagowy krążownik rakietowy "Moskwa" o wartości 750 milionów dolarów.

Źródło: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy / Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy