Rosja ustanawia "anty-rekord": traci 1200 żołnierzy dziennie

Autor: Mykhailo Stoliar | 03.06.2024, 09:40
Rosja ustanawia "anty-rekord": traci 1200 żołnierzy dziennie

Nowe dane brytyjskiego wywiadu pokazują, że intensywne ataki Rosji na całej linii frontu kosztują ją tysiące istnień ludzkich, co stanowi największą liczbę ofiar w całej wojnie.

Co wiemy

Służby przypisują wysoki poziom ofiar brutalnej ofensywie Rosji: jej zdolność do uzupełniania jednostek jest ograniczona z powodu ciągłych i ciężkich strat.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że średnia liczba ofiar wśród rosyjskich żołnierzy w maju wynosiła ponad 1200 dziennie, najwięcej od początku wojny. Ministerstwo stwierdziło również, że całkowita liczba rosyjskich żołnierzy zabitych lub rannych od czasu inwazji w lutym 2022 r. może wynieść 500 000.

Wzrost liczby ofiar w maju wynika przede wszystkim z ofensywy na całej linii frontu. Rosja chce spróbować zdobyć więcej terytorium, zanim ukraińska linia frontu zostanie ponownie uzbrojona w więcej amunicji wysłanej przez sojuszników. Może to być również wynikiem rzucenia przez Rosję do walki stosunkowo niedoświadczonych i niewyszkolonych żołnierzy.

Według ministerstwa "jest bardzo prawdopodobne, że większość sił rosyjskich przechodzi jedynie ograniczone szkolenie i nie jest w stanie prowadzić złożonych operacji ofensywnych. W rezultacie Rosja stosuje małe, ale kosztowne ataki falowe, próbując osłabić ukraińską obronę".

Źródło: Ministerstwo Obrony