Stany Zjednoczone po raz pierwszy zamówiły pociski JSM o zasięgu do 555 kilometrów dla myśliwców piątej generacji F-35 Lightning II

Autor: Maksim Panasovskyi | 03.06.2024, 22:06
Stany Zjednoczone po raz pierwszy zamówiły pociski JSM o zasięgu do 555 kilometrów dla myśliwców piątej generacji F-35 Lightning II

Departament Obrony USA zamówił pociski JSM (Joint Strike Missile) dla samolotów F-35 Lightning II. Producentem jest norweska firma Kongsberg Defence & Aerospace.

Co wiadomo

JSM to lotnicza wersja morskiego pocisku przeciwokrętowego NSM (Naval Strike Missile). Kwota umowy na produkcję i dostawę pierwszej partii broni wyniosła 141 milionów dolarów. Kontrakt będzie realizowany do 31 sierpnia 2026 roku.

Amerykańskie Siły Powietrzne rozmieszczą pociski JSM w bazie Eglin na Florydzie. Będą one wyposażone w myśliwce piątej generacji F-35A Lightning II z konwencjonalnym startem i lądowaniem.

JSM to broń wszechstronna. Został stworzony w odpowiedzi na potrzeby krajów uczestniczących w programie F-35, aby uzyskać wysoce precyzyjny i mało widoczny pocisk rakietowy dla myśliwców piątej generacji. Samolotowa wersja pocisku, podobnie jak NSM, jest zdolna do niszczenia nie tylko celów nawodnych, ale także naziemnych. Maksymalny zasięg pocisku wynosi 555 kilometrów. Głowica bojowa ma masę 120 kg.

Pocisk jest wyposażony w wielomodowy system naprowadzania. Obejmuje on GPS, inercyjny system nawigacji, a także głowice naprowadzające na podczerwień i radar. Taka kombinacja zapewnia wysoką dokładność w trafianiu we wrogie cele nawet w warunkach silnej wojny elektronicznej.

Źródło: DoD