Pokładowy dron uderzeniowy Bayraktar TB3 po raz pierwszy wystrzelony ze skoczni narciarskiej

Autor: Maksim Panasovskyi | 03.06.2024, 22:27
Pokładowy dron uderzeniowy Bayraktar TB3 po raz pierwszy wystrzelony ze skoczni narciarskiej

Baykar przeprowadził kolejny test Bayraktar TB3. Turecki dron po raz pierwszy w swojej historii wystartował ze skoczni narciarskiej.

Co wiadomo

Bayraktar TB3 to montowany na pokładzie bezzałogowy statek powietrzny. Ma 8,35 metra długości, rozpiętość skrzydeł 14 metrów i może unieść do 280 kg ładunku o maksymalnej masie startowej 1450 kg. Jego prędkość przelotowa wynosi 300 kilometrów na godzinę.

Takie drony zostaną rozmieszczone na pokładzie flagowego okrętu tureckiej marynarki wojennej TCG Anadolu, który został wprowadzony do marynarki wojennej w 2023 roku. W testach, które odbyły się w Baykar's Flight Training and Test Centre, wykorzystano skocznię narciarską o nachyleniu 12 stopni. Naśladuje ona rampę zainstalowaną na pokładzie TCG Anadolu.

Według producenta, Bayraktar TB3 wykonał cztery udane starty podczas tej sesji. Łącznie podczas testów dron spędził w powietrzu prawie 400 godzin, a pod koniec ubiegłego roku wykonał rekordowy lot trwający 32 godziny, podczas którego był w stanie pokonać 5700 kilometrów.

Źródło: BaykarTech

UAV