XGIMI Elfin vs XGIMI MoGo 2 Pro: Porównanie

Autor: Jim Reddy | 05.07.2024, 21:51

Cześć wszystkim! Dziś porównam dwa popularne przenośne projektory od XGIMI: Elfin i nowszy MoGo 2 Pro. Oba modele oferują rozdzielczość 1080p, strumieniowanie Android TV i automatyczną regulację ostrości/keystone dla łatwej konfiguracji. Ale mają też pewne znaczące różnice w jasności, mocy głośników, rozmiarze i nie tylko, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie.

Spędziłem praktyczny czas testując Elfin i MoGo 2 Pro, oceniając jakość obrazu, przenośność, jakość dźwięku i ogólną wartość. W tym dogłębnym porównaniu XGIMI Elfin i MoGo 2 Pro podzielę się moimi doświadczeniami, aby pomóc ci wybrać najlepszy przenośny projektor do potrzeb domowej rozrywki. Do dzieła!

XGIMI Elfin vs MoGo 2 Pro in 2024

XGIMI Elfin vs MoGo 2 Pro: Szybki przegląd

Szanuję twój czas i staram się dostarczać tylko niezbędne informacje, pomijając puch.

Jeśli się spieszysz, oto moja krótka opinia: XGIMI Elfin i MoGo 2 Pro to bardzo podobne przenośne projektory 1080p. Główne różnice to jasność (600 lumenów w Elfin vs 400 lumenów w MoGo 2 Pro), dźwięk (podwójne głośniki 3 W w Elfin vs podwójne 8 W w MoGo 2 Pro) i obudowa (Elfin jest większy, ale cieńszy). Oba mają Android TV, automatyczny keystone i współczynnik rzutu 1,2: 1.

Polecam XGIMI Elfin, jeśli chcesz uzyskać maksymalną jasność podczas oglądania przy włączonym świetle w większych pomieszczeniach. Dodatkowe 200 lumenów robi zauważalną różnicę w pop i kontraście obrazu. Ale jeśli jakość dźwięku i przenośność są Twoimi najważniejszymi priorytetami, mocniejsze głośniki MoGo 2 Pro i kompaktowa kwadratowa konstrukcja są atrakcyjne dla urządzenia rozrywkowego typu "wszystko w jednym". Jest również o 100 USD tańszy.


Spis treści


XGIMI Elfin vs MoGo 2 Pro: Tabela porównawcza

Specyfikacja XGIMI Elfin XGIMI MoGo 2 Pro
Obraz
Rozdzielczość 1920 x 1080 (Full HD) 1920 x 1080 (Full HD)
Jasność (lumeny) 600 ANSI 400 ANSI
Technologia wyświetlacza DLP 0,33" DLP 0,33"
Współczynnik rzutu 1.2:1 1.2:1
Rozmiar obrazu 40" - 200" 40" - 200"
Głośniki 2 x 3W Harman Kardon 2 x 8W
HDR HDR10+ HDR10
Słyszalny hałas 30 dB 38 dB
Żywotność źródła światła 30 000 godzin 25 000 godzin
Korekcja zniekształceń trapezowych Automatyczna pionowa + pozioma Automatyczna pionowa + pozioma
Wymiary 7,5" x 7,5" x 1,9" 4,7" x 4,4" x 6,3"
Waga 2,0 lbs 2,4 kg
Data premiery Sierpień 2021 Kwiecień 2023

Zaczynając od jakości obrazu, oba projektory wykorzystują 0,33-calowy układ DLP do generowania natywnego obrazu Full HD 1920 x 1080. Oznacza to porównywalnie ostre szczegóły i minimalny "efekt drzwi ekranu" z typowych odległości oglądania. W moich testach tekst wyglądał wyraźnie, obrazy były płynne, a filmy HD prezentowały wszystkie oczekiwane drobne tekstury i krawędzie. To doskonała rozdzielczość dla tego rozmiaru.

Elfin ma znaczną przewagę w jasności na poziomie 600 ANSI lumenów w porównaniu do 400 lumenów MoGo 2 Pro. Chociaż żaden z nich nie jest lekkim działem, te dodatkowe 200 lumenów pomaga Elfin utrzymać doskonały kontrast i nasycenie w umiarkowanie oświetlonych środowiskach. Jest to lepszy wybór do salonów lub wieczorów filmowych na podwórku, gdzie nie da się uniknąć światła otoczenia.

Oba projektory wyposażone są w źródło światła LED o żywotności 30 000 godzin w Elfin i 25 000 godzin w MoGo 2 Pro. Dla wszystkich, z wyjątkiem najczęstszych użytkowników, oznacza to bezobsługową żywotność bez konieczności wymiany lamp. Doceniam prostotę i długoterminową wartość konstrukcji opartej na diodach LED.

Kolejną istotną różnicą jest jakość dźwięku. Elfin wyposażony jest w podwójne głośniki Harman Kardon o mocy 3 W, podczas gdy MoGo 2 Pro podnosi poprzeczkę dzięki podwójnym przetwornikom o mocy 8 W. Ta wyższa moc przekłada się na znacznie pełniejszy, bogatszy i bardziej wciągający dźwięk z MoGo 2 Pro w moich testach obok siebie. Głośnik jest imponująco głośny jak na swój rozmiar, z minimalnymi zniekształceniami przy maksymalnej głośności.

Nie żeby Elfin brzmiał źle w jakikolwiek sposób - jego głośniki dostrojone przez Harman Kardon są wyraźne i dynamiczne do swobodnego oglądania. Ale jeśli chodzi o prawdziwie wszechstronną rozrywkę, MoGo 2 Pro jest zdecydowanym zwycięzcą. Same ulepszenia audio mogą uzasadnić zmianę dla niektórych kupujących, zwłaszcza tych, którzy nie chcą kłopotać się z zewnętrznymi głośnikami.

Pozostając na chwilę przy dźwięku, MoGo 2 Pro ma nieco wyższy próg szumów na poziomie 38 dB w porównaniu do 30 dB Elfina. Jest to prawdopodobnie spowodowane mocniejszymi głośnikami i przetwarzaniem, które wymagają dodatkowego chłodzenia. W praktyce różnica jest zauważalna tylko podczas cichych fragmentów i szybko zanika. Żaden z projektorów nie jest gorący lub rozpraszająco głośny.

Użyteczność i konfiguracja są zasadniczo identyczne między tymi dwoma modelami. Oba wyposażone są w system Android TV 11.0 zapewniający łatwy dostęp do wszystkich ulubionych aplikacji streamingowych bezpośrednio na urządzeniu. Wbudowany Chromecast umożliwia płynne przesyłanie obrazu z telefonów, tabletów i laptopów. Dołączony pilot jest prosty i responsywny, z dedykowanymi przyciskami do poleceń głosowych Asystenta Google.

Oba projektory oferują również doskonały autofokus XGIMI i automatyczną korekcję geometrii obrazu. Dzięki temu można szybko i bezboleśnie uzyskać wyraźny, kwadratowy obraz, nawet jeśli projektor znajduje się poza kątem ekranu. W przypadku Elfina czas ten wyniósł nieco ponad 3 sekundy w porównaniu do 5 sekund w przypadku MoGo 2 Pro, ale oba urządzenia są wystarczająco szybkie do szybkiej konfiguracji i regulacji.

Odległość rzutu jest również porównywalna dzięki współczynnikowi rzutu 1,2: 1 każdego projektora. Będziesz potrzebował około 8,5 stopy, aby wypełnić 100-calowy ekran - bardzo solidnie jak na tak kompaktowe konstrukcje. Uzyskany obraz jest równomiernie oświetlony od rogu do rogu, z dobrą ostrością i minimalnymi aberracjami. Po prostu nie oczekuj prawdziwej wszechstronności long-throw lub short-throw.

Uzupełniając wspólne cechy, w obu projektorach otrzymujesz pełny zestaw łączności. HDMI 2.0 (z ARC w Elfin), USB i gniazdo audio 3,5 mm są uwzględnione. Dwuzakresowe Wi-Fi 2,4/5 GHz zapewnia szybkie i stabilne bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe, a Bluetooth 5.0 (Elfin) i Bluetooth 4.2 (MoGo 2 Pro) umożliwiają łatwe parowanie ze słuchawkami lub głośnikami zewnętrznymi.

Obsługa HDR jest standardem w obu modelach, choć Elfin zapewnia bardziej zaawansowany format HDR10+ w porównaniu do HDR10 w MoGo 2 Pro. W praktyce korzyści są niewielkie, biorąc pod uwagę nieodłączne ograniczenia kontrastu i kolorów projektorów. Nie opierałbym swojej decyzji na samym HDR, ale dobrze jest mieć kompatybilność z najnowszymi treściami.

Wreszcie, XGIMI Elfin i MoGo 2 Pro mogą dobrze współpracować ze źródłami 3D. Potrzebne będą aktywne okulary DLP-Link (sprzedawane oddzielnie) i odtwarzacz Blu-ray 3D lub kompatybilne urządzenie do przesyłania strumieniowego. Chociaż 3D nie jest obecnie niezbędną funkcją, jest to fajna opcja na wieczory filmowe lub sesje gier z dodatkową głębią.

XGIMI MoGo 2 Pro vs Elfin: Design

Pod względem wzornictwa, XGIMI Elfin i MoGo 2 Pro dzielą nowoczesną, minimalistyczną estetykę, ale różnią się znacznie kształtem i przenośnością. Przyjrzyjmy się im bliżej:

XGIMI Elfin Design


XGIMI MoGo 2 Pro Design

Elfin ma dłuższą i smuklejszą obudowę o wymiarach 7,5 x 7,5 x 1,9 cala (szer. x gł. x wys.). Podoba mi się, że płaska, kwadratowa konstrukcja pozwala na umieszczenie go równo ze ścianą lub zamontowanie pod sufitem. Biała plastikowa obudowa i szara materiałowa maskownica z łatwością komponują się z większością wystrojów wnętrz. Należy tylko pamiętać o dodatkowej głębokości podczas pakowania lub przechowywania projektora.

Z kolei MoGo 2 Pro jest niemal sześcienny i ma wymiary 4,4 x 4,7 x 6,3 cala. Choć ogólnie jest nieco bardziej pudełkowaty, mniejsza powierzchnia jest wygodniejsza w podróży lub zaimprowizowanej konfiguracji na stolikach kawowych i półkach. Zaokrąglone rogi i krawędzie ułatwiają również wsuwanie i wysuwanie z toreb. W ostatecznym rozrachunku, pomimo marginalnej różnicy w wadze, jest to bardziej przenośne urządzenie.

Elementy sterujące są rozsądnie rozmieszczone w obu modelach, a przycisk zasilania i pokrętło ręcznego ustawiania ostrości znajdują się na górnym panelu, co zapewnia łatwy dostęp. Obiektyw jest lekko przesunięty, aby zrobić miejsce na głośniki i wentylację. Kontrolki zasilania i stanu znajdują się nad obudową obiektywu. Wszystko jest dobrze wykonane i odpowiednio dopasowane.

Połączenia są zgrupowane na tylnym panelu, aby kable nie rzucały się w oczy. Elfin oferuje HDMI 2.0 (ARC), USB i gniazdo audio 3,5 mm. MoGo 2 Pro dodaje drugi port USB, ale traci ARC na wejściu HDMI 2.0. Nie jest to w żaden sposób przełomowe, ale warto zwrócić uwagę na osoby posiadające systemy audio podłączone przez HDMI.

Dołączone piloty są standardowymi pilotami na podczerwień ze wszystkimi oczekiwanymi elementami sterującymi nawigacją i odtwarzaniem. Nic wyszukanego, ale spełniają swoje zadanie. Żałuję, że XGIMI nie zdecydowało się na łączność Bluetooth, aby wyeliminować potrzebę linii wzroku, ale to drobna skarga. Oba piloty są responsywne i łatwe w użyciu w zaciemnionym pomieszczeniu.

XGIMI dołącza do każdego projektora miękki futerał do przenoszenia, który jest zawsze doceniany przy użytkowaniu typu "chwyć i idź". Etui są lekko wyściełane, zamykane na zamek błyskawiczny i posiadają jedną wewnętrzną kieszeń na kable. Niewielkie wycięcie pozwala na łatwe ładowanie bez konieczności całkowitego wyjmowania projektora. Należy tylko uważać, aby nie zgubić pilota, ponieważ nie ma dedykowanego gniazda do przechowywania.

Elfin i MoGo 2 Pro to stylowe i dobrze wykonane projektory przenośne. Smuklejsza, prostokątna konstrukcja Elfina lepiej nadaje się do półstałego umieszczenia lub montażu na suficie, podczas gdy sześcienny kształt i mniejsza powierzchnia MoGo 2 Pro dają mu przewagę do oglądania w ruchu. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojej przestrzeni i stylu życia.

XGIMI Elfin lub MoGo 2 Pro: Recenzje właścicieli

Zobaczmy, co faktyczni nabywcy mają do powiedzenia na temat swoich doświadczeń z projektorami XGIMI Elfin i MoGo 2 Pro:

Opinie właścicieli XGIMI Elfin

Pochwały:"Jakość obrazu jest doskonała jak na projektor przenośny. Treści 1080p wyglądają ostro i szczegółowo nawet przy rozmiarach 100"+. Kolory są żywe, a ruch płynny".

"Uwielbiam wbudowany systemAndroid TV. Dostęp do wszystkich moich aplikacji streamingowych bez konieczności podłączania osobnego urządzenia jest bardzo wygodny. Interfejs jest szybki i intuicyjny."

***

Wady:"Głośniki są po prostu w porządku - dobre do zwykłego oglądania, ale nieco cienkie do treści kinowych. Zwykle podłączam soundbar do filmów i programów".

"Hałas wentylatora jest zauważalny w cichych scenach, szczególnie w trybach wyższej jasności. Nie jestuciążliwy, ale zawsze jest obecny na pewnym poziomie".

Recenzje właścicieli XGIMI MoGo 2 Pro

Pochwały:"Jestem zachwycony jakością dźwięku z tego małego projektora. Podwójne głośniki o mocy 8 W są głośne, wyraźne i zaskakująco pełne. Towięcej niż wystarcza na zwykłe wieczory filmowe".

"Automatyczna korekcja geometrii obrazu i automatyczne ustawianie ostrości zmieniają zasady szybkiej konfiguracji.Mogę ustawić projektor pod kątem, a on niemal natychmiast koryguje obraz. Koniec zmajstrowaniem przy pokrętłach i menu."

***

Wady:"400 lumenów to niska wartość do oglądania w ciągu dnia. Naprawdę potrzebujesz słabo oświetlonego pokoju, aby uzyskać najlepszy kontrast i nasycenie. Nie jest idealny do jasnych pomieszczeń mieszkalnych".

"Kształt sześcianu jest nieco niewygodny do spakowania w porównaniu do smuklejszych, prostokątnych projektorów. Mieści sięw plecaku, ale zajmuje dużo miejsca".

Ogólnie rzecz biorąc, właściciele obu projektorów są bardzo zadowoleni z jakości obrazu, łatwości obsługi i przenośności. Nabywcy XGIMI Elfin często chwalą ostry obraz 1080p, jasne wyjście LED i zintegrowane inteligentne funkcje Android TV. Kilku użytkowników życzyłoby sobie lepszego dźwięku na pokładzie i niższego hałasu wentylatora, ale uważają, że projektor zapewnia doskonałą jakość obrazu w stosunku do rozmiaru.

Recenzenci XGIMI MoGo 2 Pro zachwycają się imponująco mocnymi głośnikami, dokładnymi automatycznymi korektami tonacji/ostrości i kompaktową, kwadratową konstrukcją. Niższa jasność 400 lumenów i nieco niewygodny kształt opakowania to częste skargi. Jednak większość właścicieli nadal uważa, że jest to znakomity projektor przenośny, zwłaszcza w tej cenie.

Oba modele otrzymują wysokie oceny za jakość wykonania, bez rażących raportów o martwych pikselach, problemach z kolorami lub błędach oprogramowania po wyjęciu z pudełka. Obsługa klienta XGIMI również zasługuje na pochwałę za szybkie rozwiązywanie sporadycznych wadliwych urządzeń lub pytań technicznych. Chociaż żaden produkt nie jest doskonały, Elfin i MoGo 2 Pro wydają się być niezawodnymi urządzeniami, które w dużej mierze uzasadniają swoje ceny wywoławcze.

Alternatywy dla XGIMI Elfin i MoGo 2 Pro

Jeśli nie jesteś całkowicie przekonany do XGIMI Elfin lub MoGo 2 Pro, oto kilka innych dobrze ocenianych przenośnych projektorów w tej samej klasie 1080p:

  1. Anker Nebula Solar Portable: Projektor 1080p z jasnością 400 ANSI lumenów, HDR10, Android TV 9 i autofokusem. Zawiera wbudowaną podstawkę i 3-godzinną żywotność baterii do strumieniowania w dowolnym miejscu;
  2. BenQ GV30: Stylowy model 720p z jasnością 300 ANSI lumenów, Android TV, kątem projekcji 135 stopni i potężnym 2.1-kanałowym systemem głośników. Bateria wytrzymuje do 2,5 godziny na jednym ładowaniu.

Anker Nebula Solar to atrakcyjna alternatywa dla fanów kina podwórkowego. Choć dorównuje on MoGo 2 Pro pod względem jasności 400 lumenów, to zapewnia 3-godzinny czas pracy na baterii i poręczną wbudowaną podpórkę ułatwiającą ustawienie na blacie. Kompromisy to nieco wyższa cena i brak poziomej korekcji geometrii obrazu.

Jeśli szukasz czegoś nieco innego, sprawdź BenQ GV30. Ten wyjątkowy projektor 720p ma obrotową konstrukcję cylindryczną, która umożliwia regulację kąta o 135 stopni - idealną do projekcji sufitowej lub nierównych powierzchni. Wbudowane głośniki 2.1 z subwooferem 8 W są również rzadkością w tej klasie wielkości. Należy jednak przygotować się na gorszą jakość obrazu ze względu na niższą rozdzielczość.

Czy powinieneś kupić XGIMI Elfin czy MoGo 2 Pro?

Po przetestowaniu XGIMI Elfin i MoGo 2 Pro, jedna rzecz jest jasna: oba są znakomitymi przenośnymi projektorami, które łączą najwyższej klasy obraz 1080p z wygodą strumieniowania Android TV. Dodajmy do tego doskonały autofokus/keystone, źródło światła LED o długiej żywotności i łatwą konfigurację, a otrzymamy niezawodne, przyjazne dla użytkownika urządzenia, które zapewnią rozrywkę na długie lata.

Wybór między nimi sprowadza się głównie do jasności, dźwięku i kształtu. Wyższa moc 600 lumenów sprawia, że Elfin lepiej nadaje się do pomieszczeń z pewnym oświetleniem otoczenia, ponieważ zachowuje doskonały kontrast i nasycenie kolorów. Jest to również elegancka, smuklejsza konstrukcja, która znika na półce lub montuje się na suficie. Wybierz Elfin, jeśli chcesz uzyskać najbardziej efektowny obraz i stylowy wygląd.

Z drugiej strony, podwójne głośniki MoGo 2 Pro o mocy 8 W zdmuchują Elfin z wody pod względem jakości dźwięku. Dźwięk jest znacznie głośniejszy i pełniejszy, z zaskakująco mocnym basem jak na swój rozmiar. Prawie sześcienny kształt jest również nieco łatwiejszy do spakowania i skonfigurowania w locie. Jeśli chcesz naprawdę wszechstronnego zestawu audio-wideo, który zmieści się w plecaku, MoGo 2 Pro jest trudny do pokonania - zwłaszcza za 100 USD mniej niż Elfin.

Ostatecznie, nie można się pomylić z żadnym modelem, jeśli chodzi o emocje na dużym ekranie w podróży. Zarówno XGIMI Elfin, jak i MoGo 2 Pro zapewniają wyraźny, kolorowy obraz 1080p, intuicyjny interfejs przesyłania strumieniowego i elastyczne opcje umieszczania. Niezależnie od tego, czy organizujesz wieczór filmowy na podwórku, grasz z przyjaciółmi, czy prezentujesz w podróży, te kieszonkowe projektory mają narzędzia i funkcje, które pozwolą Ci wykonać zadanie.

Daj mi znać, jeśli masz inne pytania dotyczące XGIMI Elfin vs MoGo 2 Pro lub ogólnie projektorów przenośnych. Zawsze chętnie pomogę moim towarzyszom podróży i kanapowcom znaleźć idealne rozwiązanie.


Więcej informacji: