Stany Zjednoczone modernizują swoją armię na Pacyfiku za pomocą najnowszych myśliwców F-35, aby odstraszyć Chiny

Autor: Mykhailo Stoliar | 04.07.2024, 10:16
Stany Zjednoczone modernizują swoją armię na Pacyfiku za pomocą najnowszych myśliwców F-35, aby odstraszyć Chiny

Siły powietrzne USA na Pacyfiku zostaną wkrótce znacząco zmodernizowane, ponieważ Pentagon ogłosił, że zastąpi samoloty w niektórych bazach w Japonii dziesiątkami myśliwców F-35.

Co wiemy.

Posunięcie to ma miejsce, gdy Stany Zjednoczone rozważają różne opcje w obliczu potencjalnego konfliktu z Chinami, które mogą być w stanie zniszczyć amerykańskie lotniska w regionie. Ministerstwo Obrony zauważyło, że modernizacja samolotów potrwa kilka lat.

"To ponad 10 miliardów dolarów inwestycji w zdolności do wzmocnienia sojuszu USA-Japonia, wzmocnienia regionalnego odstraszania oraz promowania pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku" - wyjaśniono w oświadczeniu.

F-35A

W ramach planu Siły Powietrzne zastąpią prawie 50 F-15C i F-15D w bazie Kadena 36 myśliwcami uderzeniowymi F-15EX Eagle II. W bazie lotniczej Korpusu Piechoty Morskiej Iwakuni liczba odrzutowców F-35B zdolnych do startu z krótkich pasów startowych i okrętów desantowych zostanie "zmodyfikowana" w celu dalszego wsparcia amerykańskiego planu modernizacji.

Ponadto Siły Powietrzne USA zastąpią 36 starych myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon 48 myśliwcami F-35A w bazie lotniczej Misawa.

Źródło: Business Insider