"Przegapiliśmy ostatnią szansę": Rosja przegapiła najlepszą okazję do pokonania Ukrainy, mówi analityk wojskowy

Autor: Mykhailo Stoliar | 04.07.2024, 10:29
"Przegapiliśmy ostatnią szansę": Rosja przegapiła najlepszą okazję do pokonania Ukrainy, mówi analityk wojskowy

Były australijski generał dywizji Mick Ryan powiedział we wtorek, 2 lipca, że Rosja straciła okazję, by zmusić Ukrainę do rozmów pokojowych i osiągnąć znaczący sukces na polu bitwy.

Co wiadomo

"Rosja nabrała strategicznego rozpędu dzięki swoim działaniom na Ukrainie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jednak w dużej mierze nie udało jej się wykorzystać swoich możliwości. Wygląda na to, że Rosja straciła ostatnią szansę na zadanie Ukrainie decydującego ciosu w tej wojnie" - napisał w mediach społecznościowych X Ryan, pracownik Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

Były generał powiedział, że Rosja straciła szansę na sukces, która pojawiła się pod koniec 2023 r., kiedy Ukraina zakończyła nieudaną kontrofensywę z powodu braku amunicji i siły roboczej.

Ryan wyjaśnił, że "w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Rosjanom generalnie nie udało się wykorzystać 'konwergencji zdolności'". Sytuacja ta, jak powiedział, "była prawdopodobnie najlepszą okazją dla Rosji do osiągnięcia znaczących korzyści na polu bitwy, które mogłaby następnie przełożyć na znacznie zwiększoną presję polityczną i dyplomatyczną na Ukrainę w celu podjęcia rozmów pokojowych".

Wskazał na ograniczone postępy Rosji, zauważając, że Rosjanie zapłacili setkami istnień ludzkich za każdy kilometr terytorium, które zajęli. Jest to "słaby zwrot z inwestycji - w każdej wojnie". Ryan powiedział, że taktyka "wojny na wyniszczenie" przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Uniemożliwia ona Rosjanom budowanie większych, lepszej jakości sił.

Źródło: Business Insider