Niemiecki koncern Rheinmetall i włoska firma Leonardo planują wspólną produkcję czołgów

Autor: Mykhailo Stoliar | 04.07.2024, 10:38
Niemiecki koncern Rheinmetall i włoska firma Leonardo planują wspólną produkcję czołgów

Niemiecki producent broni Rheinmetall i włoski holding obronny Leonardo ogłosiły w środę, 3 lipca, że planują utworzyć spółkę joint venture w celu produkcji czołgów dla włoskiej armii.

Co wiadomo

W oświadczeniu firmy poinformowały, że podpisały protokół ustaleń w celu opracowania "nowego głównego czołgu bojowego" dla włoskich sił zbrojnych oraz dostarczenia bojowego wozu piechoty Lynx.

Wozy bojowe i ich systemy wsparcia zostaną "zaprojektowane i wyprodukowane przez Leonardo zgodnie z wymaganiami włoskiego klienta", podały firmy. Niedawno opracowane przez Rheinmetall czołgi Panther i najnowsze modele Lynx zapewniają "podstawową technologię, na której można budować oba programy". Nowy podmiot, który będzie w równym stopniu własnością Rheinmetall i Leonardo, będzie miał siedzibę we Włoszech. Ostateczne linie produkcyjne i 60 procent produkcji również będą znajdować się we Włoszech.

Współpraca między dwoma firmami zbrojeniowymi jest "fundamentalnym wkładem w tworzenie europejskiej przestrzeni obronnej", powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Leonardo Roberto Cingolani. Według obu firm, nowe czołgi będą stanowić podstawę przyszłego wspólnego europejskiego modelu czołgu, który jest opracowywany przy wsparciu rządów Francji i Niemiec.

Źródło: The Defence Post