Niemcy zatwierdzają zakup 105 czołgów Leopard 2A8 na dużą skalę

Autor: Mykhailo Stoliar | 04.07.2024, 10:57
Niemcy zatwierdzają zakup 105 czołgów Leopard 2A8 na dużą skalę

Niemiecki parlament zatwierdził zakup 105 czołgów Leopard 2A8, które znacząco wzmocnią potencjał Bundeswehry.

Co wiemy

Decyzja ta jest następstwem umowy ramowej zawartej w maju 2023 r. z KNDS Deutschland. Niemcy początkowo zamówiły 18 czołgów w ramach tej umowy, a dzięki najnowszemu zatwierdzeniu zostanie zakupionych 105 czołgów. Oznacza to jednak, że inne kraje nie będą miały dostępu do umowy ramowej, jak pierwotnie planowano.

Leopard 2A8 jest ulepszeniem Leoparda 2 A7V i jest najbardziej zaawansowanym czołgiem w arsenale Bundeswehry. Kluczowe ulepszenia Leoparda 2A8 obejmują integrację aktywnego systemu ochrony Trophy, ulepszony pancerz o wyższym poziomie ochrony, nowy silnik, który oferuje około 100 koni mechanicznych więcej, nowy system radarowy 360° i inne ulepszenia.

Biorąc pod uwagę, że jest to modyfikacja, a nie całkowicie nowy projekt, oczekuje się, że pierwszy Leopard 2A8 będzie dostępny do 2025 roku. Pilną potrzebę szybkiej dostawy podkreślają wewnętrzne oceny Bundeswehry, które wskazują, że Rosja może być wystarczająco dozbrojona, aby skutecznie rzucić wyzwanie NATO w ciągu najbliższych pięciu lat.

W związku z tym nabycie tych dodatkowych 105 czołgów jest kluczowym krokiem w kierunku wypełnienia istniejących luk w armii. Ponadto taka liczba czołgów zapewnia lepsze perspektywy dla nowo utworzonej niemieckiej brygady na Litwie.

Źródło: Defence Industry Europe