Elon Musk wystąpi na Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji w Szanghaju

Autor: Nastya Bobkova | 04.07.2024, 21:27
Elon Musk wystąpi na Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji w Szanghaju

Światowa Konferencja Sztucznej Inteligencji (WAIC) odbędzie się w Szanghaju w dniach 4-7 lipca 2024 roku. Tegorocznym tematem przewodnim jest Governing AI for Good and for All. Wydarzenie odbędzie się w dużym kompleksie wystawienniczym o powierzchni 52 000 metrów kwadratowych.

Co wiadomo

Jednym z najważniejszych punktów konferencji będzie przemówienie Elona Muska, dyrektora generalnego Tesli. Oczekuje się, że wygłosi on przemówienie podczas ceremonii otwarcia, ale nie wiadomo jeszcze, czy weźmie w niej udział osobiście, czy online. Musk uczestniczył już w WAIC osobiście w 2019 roku, a także przemawiał online w 2021 i 2022 roku.

Niedawna wizyta Muska w Chinach w kwietniu 2024 r., gdzie spotkał się z chińskim premierem Li Keqiangiem w Pekinie, dodatkowo intryguje jego udział w konferencji. Podczas spotkania omówiono oprogramowanie Tesli do w pełni autonomicznej jazdy (FSD) i pozwolenia na transmisję danych. Premier Li Keqiang ma również wystąpić na WAIC.

Tesla zaprezentuje swoje innowacyjne produkty. Cybertruck zostanie zaprezentowany wraz z najnowszą generacją humanoidalnego robota Tesli, Optimus Gen 2. Ten zaawansowany robot ma własne siłowniki i czujniki, szyję o 2 stopniach swobody i o 30% większą prędkość chodzenia niż jego poprzednik. Dwa roboty Optimus wykonują już autonomicznie zadania w fabrykach Tesli.

Wystąpienie Muska na WAIC zbiega się w czasie z wprowadzeniem przez Unię Europejską wstępnych ceł na import chińskich pojazdów elektrycznych (EV). Tesli, która jest największym eksporterem pojazdów elektrycznych z Chin do Europy, grozi dodatkowe 21% cło. Firma złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o oddzielną stawkę celną.

WAIC zgromadzi czołowych naukowców, liderów branży i urzędników państwowych w celu omówienia postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji, robotyki, systemów autonomicznych, dużych modeli, mocy obliczeniowej i zastosowań AI+. Podczas konferencji w 2023 r. Musk pochwalił szybki postęp Chin w dziedzinie sztucznej inteligencji i podkreślił transformacyjny potencjał sztucznej inteligencji i technologii autonomicznej jazdy.

Źródło: Gizmochina