Stany Zjednoczone zamówiły w firmie Lockheed Martin pociski balistyczne dalekiego zasięgu ATACMS o wartości 226 milionów dolarów

Autor: Mirosłw Trinko | 05.07.2024, 09:18
Stany Zjednoczone zamówiły w firmie Lockheed Martin pociski balistyczne dalekiego zasięgu ATACMS o wartości 226 milionów dolarów

Lockheed Martin otrzymał kontrakt na produkcję pocisków ATACMS.

Co wiadomo

Informacją podzielił się amerykański Departament Obrony. Chodzi o kontrakt na kwotę 226 milionów dolarów dla międzynarodowych partnerów. Pociski mają trafić do Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Maroka. Dostawy powinny potrwać do 2028 roku.

Dla niezorientowanych

ATACMS (Army Tactical Missile System) to taktyczny pocisk balistyczny opracowany przez amerykańską firmę Lockheed Martin. Został on wprowadzony do służby pod koniec lat 80-tych. ATACMS został zaprojektowany do zwalczania różnych celów na polu bitwy, w tym stanowisk dowodzenia, radarów, składów amunicji i pojazdów opancerzonych.

Pocisk ma zasięg od 140 do 300 kilometrów (w zależności od modyfikacji). Jest wystrzeliwany z wieloprowadnicowych systemów rakietowych, takich jak M270 MLRS i HIMARS. ATACMS jest wyposażony w nawigację inercyjną i GPS, co zapewnia wysoką precyzję uderzenia.

Głowica bojowa pocisku może być fragmentacyjna lub kasetowa, co pozwala na dostosowanie go do różnych zadań taktycznych. Nawiasem mówiąc, Ukraina aktywnie wykorzystuje pociski ATACMS w wojnie z rosyjskimi najeźdźcami.

Źródło: obrona