Ukraina formuje nowe brygady, ale nie może ich wszystkich zaopatrzyć z powodu braku pomocy wojskowej

Autor: Mykhailo Stoliar | 05.07.2024, 10:56
Ukraina formuje nowe brygady, ale nie może ich wszystkich zaopatrzyć z powodu braku pomocy wojskowej

Ukraińskie Siły Obronne tworzą kilka nowych brygad, ale nie są w stanie uzbroić ich wszystkich, twierdzą eksperci wojskowi.

Co wiadomo

W majowym wywiadzie dla The Economist, dowódca ukraińskich sił lądowych, generał broni Ołeksandr Pawliuk, powiedział, że Ukraina planuje utworzyć co najmniej 10 nowych brygad, aby przygotować się na rosyjską ofensywę.

"Ukraina zajmuje się kwestiami siły roboczej i formuje kilka nowych brygad, ale opóźnienie i brak zachodniej broni prawdopodobnie uniemożliwi Ukrainie wyposażenie wszystkich tych nowych brygad" - powiedział w środę, 3 czerwca, Institute for the Study of War.

W raporcie stwierdzono również, że "terminowa i odpowiednia zachodnia pomoc wojskowa nadal jest kluczowym czynnikiem decydującym o tym, kiedy i w jakim stopniu siły ukraińskie będą w stanie zakwestionować inicjatywę na polu bitwy i przeprowadzić znaczące operacyjnie kontrofensywy w przyszłości".

Podobnej oceny dokonał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Bloomberga. Powiedział on, że ukraińskie siły zbrojne są w lepszym stanie niż kilka miesięcy temu, ale nadal brakuje im niezbędnego sprzętu.

"Problem można rozwiązać, jeśli jest wola i są narzędzia. Mamy wolę, ale narzędzia jeszcze nie nadeszły" - wyjaśnił prezydent.

Przypomnijmy, że w kwietniu Stany Zjednoczone przeznaczyły 61 miliardów dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy po miesiącach opóźnień z powodu sprzeciwu Republikanów. Jednak według Zełenskiego, większość broni zbyt długo dociera na linię frontu.

"To największa tragedia tej wojny, że między decyzją a rzeczywistym faktem mamy naprawdę długie, długie, długie oczekiwanie" - powiedział.

Źródło: Business Insider