Co trzeci Rosjanin uważa, że użycie broni nuklearnej na Ukrainie może być uzasadnione

Autor: Mykhailo Stoliar | 05.07.2024, 11:18
Co trzeci Rosjanin uważa, że użycie broni nuklearnej na Ukrainie może być uzasadnione

Ponad jedna trzecia Rosjan w czerwcowym sondażu przeprowadzonym przez rosyjskie Centrum Lewady uważa, że użycie broni jądrowej w wojnie z Ukrainą "może być uzasadnione". Co dziesiąty respondent "zdecydowanie" popiera atak nuklearny.

Co wiadomo

Około 24% uważa, że atak nuklearny jest "bardziej prawdopodobny". Według jedynego niezależnego sondażu opinii publicznej w Rosji, odsetek Rosjan popierających eskalację nuklearną wzrósł o pięć punktów w ciągu ostatniego roku, osiągając rekordowy poziom. Chociaż większość respondentów, 52%, nadal jest przeciwna użyciu broni jądrowej, ich udział maleje: w kwietniu 2023 r. wynosił 56%.

Wojnę nuklearną najbardziej popierają emeryci, którzy regularnie oglądają rosyjską telewizję i "aprobują" działania Władimira Putina. W grupie wiekowej osób powyżej 55 roku życia odsetek osób popierających użycie broni jądrowej sięga 35%, a wśród tych, którzy konsumują informacje z telewizji - aż 41%.

"Przekonanie, że użycie broni jądrowej nie może być uzasadnione, jest bardziej rozpowszechnione wśród młodych Rosjan (63% respondentów w wieku 18-24 lat zgadza się z tą opinią). Jest ono jeszcze bardziej powszechne wśród osób, które uważają, że kraj zmierza w złym kierunku (64%), a najbardziej powszechne wśród tych, którzy nie akceptują działań obecnego prezydenta (72%)" - czytamy w raporcie badaczy.

Działania militarne Rosji na Ukrainie sprawiają, że respondenci czują się przede wszystkim dumni z Rosji (48%) lub zaniepokojeni, przestraszeni i przerażeni (33%). Od września ubiegłego roku odsetek Rosjan, którzy czują się dumni ze swojego kraju, stopniowo rośnie (wzrost o 10 punktów procentowych).

Warto zauważyć, że badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-27 czerwca 2024 r. na reprezentatywnej ogólnorosyjskiej próbie 1627 osób w wieku 18 lat i starszych w 137 miastach i 50 regionach Federacji Rosyjskiej. Badanie zostało przeprowadzone w formie wywiadu osobistego w domu respondenta.

Źródło: Defence 24