Włochy zamawiają dodatkową partię myśliwców Eurofighter Typhoon

Autor: Mirosłw Trinko | 05.07.2024, 14:01
Włochy zamawiają dodatkową partię myśliwców Eurofighter Typhoon

Włoskie Ministerstwo Obrony kupuje kolejną partię europejskich myśliwców czwartej generacji.

Co wiadomo

Mowa o 24 samolotach Eurofighter Typhoon w modyfikacjach Tranche 4 i Tranche 5, które zastąpią starsze wersje samolotów w dwóch eskadrach. Niestety kwota kontraktu i warunki jego realizacji nie zostały jeszcze ujawnione. Nawiasem mówiąc, Włochy mają obecnie w służbie 94 myśliwce Eurofighter Typhoon: 80 w wersji jednomiejscowej i 14 w wersji trenażera bojowego.

Dla niezorientowanych

Eurofighter Typhoon to myśliwiec wielozadaniowy czwartej generacji opracowany przez konsorcjum Eurofighter GmbH, w skład którego wchodzą firmy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Samolot wszedł do służby na początku 2000 roku. Typhoon został zaprojektowany do wykonywania różnorodnych misji bojowych, w tym przewagi powietrznej, przechwytywania, ataku naziemnego i rozpoznania.

Myśliwiec jest wyposażony w zaawansowane aktywne radary fazowe (APAR), systemy kierowania ogniem i awionikę. Typhoon może przenosić różne rodzaje uzbrojenia, w tym pociski powietrze-powietrze, powietrze-ziemia i bomby kierowane. Silniki EJ200 zapewniają dużą prędkość i zwrotność, umożliwiając samolotowi wykonywanie skomplikowanych manewrów podczas walki.

Eurofighter Typhoon jest aktywnie wykorzystywany przez siły zbrojne krajów członkowskich konsorcjum, a także eksportowany do innych krajów, takich jak Arabia Saudyjska i Kuwejt.

Via: Militarnyi