Kilka chińskich samolotów wojskowych zauważonych w pobliżu Tajwanu

Autor: Mykhailo Stoliar | 06.07.2024, 10:03
Kilka chińskich samolotów wojskowych zauważonych w pobliżu Tajwanu

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało w piątek, 6 lipca, że w ciągu ostatnich 24 godzin wykryło 36 chińskich samolotów wojskowych w pobliżu wyspy.

Co wiemy.

Kolejne 26 samolotów, w tym myśliwce, samoloty transportowe i drony, zostały zauważone po 6:55 rano (06:55 ET) w piątek, podało ministerstwo. Dodano, że "monitoruje sytuację i odpowiednio reaguje".

Chiny utrzymują, że samorządny demokratyczny Tajwan jest częścią ich terytorium i powiedziały, że nigdy nie zrezygnują z użycia siły, aby przejąć nad nim kontrolę.

W ostatnich latach Chiny zwiększyły presję na Tajpej. Na przykład przeprowadziły ćwiczenia wojskowe wokół wyspy po inauguracji 20 maja nowego przywódcy Tajwanu Lai Tsing-jeou, którego Pekin uważa za "niebezpiecznego separatystę".

Chiński myśliwiec odrzutowy nad wyspą Pingtan, najbliższym Tajwanowi punktem Chin

Według tajwańskiego Ministerstwa Obrony, podczas ćwiczeń Pekin wysłał na wyspę 62 samoloty wojskowe - najwięcej w ciągu jednego dnia w tym roku - a także 27 okrętów wojennych.

Ostatnie naruszenia przestrzeni powietrznej nastąpiły po tym, jak chińska straż przybrzeżna zajęła tajwańską łódź za rzekome połowy u wybrzeży Quanzhou w Chinach i w pobliżu wysp Kinmen (przed Tajwanem). Tajpej podkreśliło, że łódź działała w "tradycyjnym miejscu połowów" dla obu stron i zażądało jej natychmiastowego uwolnienia.

Źródło: The Defence Post