Policja zatrzymuje taksówkę-robota Waymo, która wjechała na nadjeżdżający pas ruchu w USA

Autor: Nastya Bobkova | 06.07.2024, 23:08
Policja zatrzymuje taksówkę-robota Waymo, która wjechała na nadjeżdżający pas ruchu w USA

19 czerwca w Phoenix funkcjonariusz policji zatrzymał taksówkę-robota Waymo jadącą niewłaściwym pasem ruchu. Najwyraźniej samochód był zdezorientowany znakami budowlanymi i przejechał na czerwonym świetle. Następnie samochód zjechał na parking, gdzie policjant rozmawiał z przedstawicielem obsługi klienta Waymo.

Co wiemy.

W dwuipółminutowym nagraniu z kamery bodycam opublikowanym przez lokalny serwis AZCentral, funkcjonariusz powiedział Waymo, że samochód jechał w strefie budowy, kiedy zjechał na nadjeżdżający pas ruchu. Samochód podobno przejechał na czerwonym świetle.

Waymo poinformowało wiele sklepów, że pojazd wjechał na nadjeżdżający pas z powodu niewłaściwych znaków drogowych i że został zablokowany przed powrotem na właściwy pas. Firma stwierdziła, że pojazd odjechał od policjanta, aby opuścić skrzyżowanie przed wjazdem na parking, na którym doszło do zatrzymania. Według firmy zatrzymanie trwało około minuty.

Firma twierdzi, że jej samochody mają trzy i pół razy większe szanse na uniknięcie wypadku niż człowiek.

National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) bada prawie 20 incydentów z udziałem samochodów Waymo. Zdarzały się przypadki, w których samochody te stanowiły zagrożenie dla innych użytkowników dróg i zakłócały pracę służb ratowniczych. W zeszłym miesiącu Waymo wycofało swoje samochody po tym, jak jeden z nich zderzył się ze słupem telefonicznym.

Źródło: Fox 10 Phoenix